strona głónamapa stronykontakt

Konferencja w Taichung, Formoza (Tajwan) _ 2009 Cz.1

Konferencja „Chrońmy nasz dom z miłością (L.O.V.E.)*"

*w 4 wymiarach: LOHAS (Lifestyle Of Health And Sustainability - zdrowy i ekologiczny styl życia), Organicznym, Wegańskim i Ekologicznym

Taichung, Formoza (Tajwan)
11 października 2009 r.
Cz. 1: Wypowiedzi prelegentów


Dr Rajendra K. Pachauri, przewodniczący IPCC, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku

Wiemy, że emisje gazów cieplarnianych powiązane z cyklem produkcji mięsa, produkcji drobiu i wszystkich form pokarmu zwierzęcego, który spożywamy, są nadzwyczaj wysokie. A jednym ze środków, dzięki którym możemy zredukować emisję gazów cieplarnianych, jest zmniejszenie spożycia mięsa. W rezultacie tego nie tylko my bylibyśmy zdrowsi, ale też planeta.

Philippe Roch, były dyrektor Federalnego Biura ds. Środowiska w Szwajcarii:

Gdy zrozumiemy, że mieszkamy w dużym „domu", wszyscy razem, jak jedna wielka rodzina, wszystkie istoty ludzkie ze wszystkimi żyjącymi istotami: zwierzętami i roślinami - wtedy nasza relacja z planetą zmieni się, będziemy ją szanować i nie będziemy jej więcej niszczyć.

Gilberto Natalini, radny miasta Sao Paulo w Brazylii:

Brazylijski rząd ma wobec świata mocne zobowiązanie w zwalczaniu wylesienia puszczy amazońskiej i naszych lasów. (...) To, co dzieje się w Brazylii, to zużywanie ziemi i zużywanie wody przez przemysł hodowlany.
I kwestia diety bogatej w warzywa, wegetariański styl życia - to może być wyjątkowo ważny środek. Ale wtedy zmierzymy się z problemami kulturowymi ludzi z wielu krajów świata, którzy jedli mięso zwierząt przez milenium. Musi zajść cały proces edukacji, aby ludzie mogli zmienić swoje nawyki.

Dr Liu Shaw-Chen - Dyrektor Centrum Badawczego Zmian Środowiska Naturalnego Academii Sinica. Jest także członkiem zarządu Laboratorium Chemii Atmosfery i Zmian Klimatu Chińskiej Akademii Nauk Meteorologicznych. Wcześniej był dyrektorem Laboratorium Fizyki Atmosfery Narodowego Ośrodka Administracyjnego ds. Oceanów i Atmosfery.

Wraz z globalnym ociepleniem mamy również bardzo nagłe zmiany - to jest zmiany dotyczące przypadków ekstremalnej pogody. Na całym świecie ma miejsce znaczny wzrost bardzo intensywnych opadów, a także mniejsza liczba lekkich opadów. I wraz ze wzrostem bardzo ciężkich opadów, pojawia się wzrost ryzyka powodzi i osunięć gruntu. (...) Wraz z utratą lekkich opadów, wzrasta ryzyko suszy. Pomimo klęski powodzi, susze na Formozie (Tajwanie) w ciągu ostatnich kilku lat były ciężkie i bardzo częste.

Dr Liu Chung-Ming - Profesor Departamentu Nauk o Atmosferze i dyrektor Centrum Badań Zmian Globalnych przy Narodowym Uniwersytecie Tajwanu.

Ze zmianą klimatu musimy żyć. Musimy dokonać oceny jego wpływu, musimy mieć pewną strategię na następne 100 lat. Musimy wiedzieć, jak z tym żyć. (...) W ubiegłym roku zaproponowaliśmy projekt krajowej strategii oceny możliwości adaptacji do skutków zmiany klimatu. Potrzebujemy adaptacji prawa, przemysłu i zagospodarowania terenu.

Tan Ai-Chen - wegetarianka, miłośniczka zwierząt, znana aktorka.

Wczoraj ktoś mi powiedział: „Wielu ludzi mówi, że są miłośnikami zwierząt, bo mają swojego psa lub kota. Lecz jeśli mówią, że kochają zwierzęta, to jak mogą jeść mięso zwierząt?" Prawda? Powinniśmy sami postawić się w sytuacji zwierząt. Tak jak my, zwierzęta też mają emocje. Nie zsyłajmy więc na zwierzęta tego, czego sami się boimy, sprawiając im cierpienie.

Lin Hung-Rui - prezes Suiis pierwszej strony internetowej promującej wegetarianizm na Formozie.

Kiedy prowadzimy innych, by stali się wegetarianami, najważniejszą rzeczą jest to, by być w harmonii z innymi ludźmi. Tylko w ten sposób możemy uświadomić ludziom, że bycie wege jest taką cudowną, radosną i beztroską ścieżką życia. Zawsze kiedy jesteśmy razem z nimi, jest to dla nas szansa, aby posiać wegetariańskie ziarno. Nigdy nie wiemy, kiedy zacznie kiełkować, ale któregoś dnia z pewnością wyrośnie.

Lin-Hsu Wen-Er - edytor Persimmon Books, które jest głównym wydawcą wegetariańskich książek na Formozie.

Pierwszą zasadą obchodzenia się z przyrodą jest traktować ją jak osobę. Osoba potrzebuje szacunku i osoba potrzebuje być kochaną i chronioną. Jeśli będziemy używać tego podejścia do natury, nie potrzebujemy skomplikowanych teorii lub filozofii. Będziemy wiedzieli, jak być bliżej natury.
W jaki sposób możemy zaprzyjaźnić się z naturą?
Są trzy kolejne kroki. Pierwszym krokiem jest nie spieszyć się z wnioskami na temat tego, czym jest przyroda. Najpierw powinniśmy dowiedzieć się, kim my jesteśmy i co jest najważniejszego w nas, i co jest najcenniejszą rzeczą w naszym życiu. (...) Uważam, że tylko kiedy naprawdę to zrozumiemy, możemy naprawdę uświadomić sobie, że nasze przeżycie jest ściśle z naturą związane. (...) Jaki jest drugi krok? Powinniśmy zacząć uczyć się o przyrodzie. (...) Następną rzeczą, jaką musimy zrobić jest dawanie. Ponieważ tylko, kiedy dajemy, możemy zyskać. Dawanie jest poświęceniem. Musimy poświęcić pragnienie naszego podniebienia i żołądka, bo rezygnacja z pewnych pokarmów jest bardzo trudna.

Amelita Navarro - burmistrz miasta Santiago na Filipinach:

Nasz kraj, tak jak reszta świata, forsuje to, co nazywamy „głębokimi i wczesnymi" cięciami emisji gazów cieplarnianych przez uprzemysłowione czy też rozwinięte kraje znane także jako kraje Annex I. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ naukowcy wskazują rok 2050 jako punkt nieodwracalnych zmian klimatu, jeśli świat nie zredukuje do tego czasu 50% emisji gazów cieplarnianych.
Około 2050 r. czapy polarne na biegunie północnym i południowym stopią się, podnosząc poziom mórz od 6 do 7 metrów. A kiedy to się stanie, małe archipelagi takie jak Filipiny znikną pod wodą. (...) Jako nacja zamieszkująca ponad 7 tysięcy wysp, Filipińczycy czują ból naturalnych katastrof i rosnącego poziomu morza bardziej niż inne nacje.
Jednym z najważniejszych programów, jakie podjęliśmy na poziomie miasta w Santiago jest odpowiednie zarządzanie odpadami. Jak wiecie, gdy pozostawione śmieci zaczną gnić, metan, który wytwarzają jest 21 razy bardziej śmiercionośny niż dwutlenek węgla jako gaz globalnego ocieplenia.
Do promocji wegetariańskiej diety miasto zostało zainspirowane przez nauki Najwyższej Mistrzyni Ching Hai. Mamy miejskie ogrody w każdej wiosce dla produkcji warzyw i roślin ozdobnych, (...) Prawie wszyscy nasi ludzie, zwłaszcza młodzież z Santiago, rozprowadzają ulotki, które opisują, jak utworzyć wegetariański program dla miasta. (...) Santiago jest pierwszym miastem na Filipinach, które promuje wegetarianizm w tej części kraju.

Najwyższa Mistrzyni Ching Hai:

Wegetariańska dieta jest miłością w działaniu. Zaprzestańcie okrucieństwa, zaczynając od swojego talerza. Generując pełną miłości, dobrą energię wszędzie na świecie, skończcie z brakiem wody i jej zanieczyszczeniem, skończcie z brakiem jedzenia, głodem i wojną na świecie, zapobiegnijcie śmiertelnym chorobom i oszczędźcie olbrzymich kosztów leczenia, by budować lepszy świat i wesprzeć nowe użyteczne wynalazki i dobre organizacje społeczne. A teraz aspekt duchowy. Kiedy ktoś bierze udział w bezpośrednim albo pośrednim zabijaniu jakichkolwiek czujących istot, ludzi czy zwierząt, wkracza w cykl zemsty i przemocy. I skończy się to tylko wtedy, kiedy ktoś przestanie to robić. Dlatego musimy kochać naszych wrogów, bo tylko miłość i przebaczenie ma moc, by przerwać negatywny efekt nienawiści i zemsty. Na obu poziomach, duchowym i fizycznym, im większa liczba ludzi, którzy zmienili swoją dietę i serce, tym więcej czasu zyskujemy, by powstrzymać kryzys.
To jest po prostu takie łatwe do zrobienia, by w ten sposób ocalić planetę. A potem rząd musi pomóc. Może rozpowszechniać więcej informacji zachęcających bardziej do wegetariańskiego stylu życia. A media pomogą szerzyć więcej wiadomości o zaletach wegetarianizmu. To musi być jak moda, jak powiew nowofalowych informacji, nowe pozytywne, konstruktywne idee i informacje o tym, jak dobra jest wegetariańska dieta i to jest udowodnione tak a tak.
Po prostu bombardując całą planetę nową energią współczucia i miłości, i zdrowia, wtedy wszyscy się przyłączą. Podtrzymująca energia jest bardzo ważna. Rozpocznijmy współczujący, zachwycający i szlachetny styl życia. Bądź wege! Bądź eko! Ocal planetę! Nich dobroć i współczucie dla wszystkich czujących istot zawiedzie nas do pięknego świata pokoju.


pełne teksty wypowiedzi znajdują się w pliku do pobrania

plik do pobrania: Taichung_2009_Referaty
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce