strona głónamapa stronykontakt

Wegetarianizm / weganizm - dlaczego? Cz. 6.

Wegetarianizm / weganizm - dlaczego ?

Cz.6. Pokarm roślinny jest smaczny, tani i wygodny.

"Będąc weganami na całym świecie rozwijamy współczucie, które podniesie i zjednoczy wszystkie kultury, przynosząc pokój zarówno ludziom jak i zwierzętom. Wewnętrzny spokój, który pojawia się po zaprzestaniu zabijania z szacunku dla całego życia, będzie rozprzestrzeniał się jak fala na całą kulę ziemską, podnosząc ludzkie serca i tworząc harmonijny Eden na Ziemi. To przyniesie nam wszystkim nieprzemijającą Złotą Erę. Bądźcie błogosławieni".
Najwyższa Mistrzyni Ching Hai
Konferencja klimatyczna w Waszyngtonie, 8.11.2009r.


Wszyscy intuicyjnie wiemy, że wegetarianizm jest dla nas dobry. To tylko dla własnej wygody, nawyków i upodobań kulinarnych powtarzamy błędne teorie o potrzebie jedzenia białka zwierzęcego (choć wiemy, że miliony wegetarian na świecie są tego żywym zaprzeczeniem), odsuwamy od siebie świadomość barbarzyństwa hodowli i rzezi zwierząt (godzimy się na to, choć większość z nas nie zabiłaby żadnego zwierzęcia). Żyjemy w takim rozdwojeniu jaźni, bo wegetarianizm jawi się nam jako coś trudnego.

A tymczasem pokarm roślinny jest nie tylko zdrowy, ale też smaczny, tani i wygodny.

Warzywa i owoce są pełne smaku bez żadnych specjalnych obróbek - wystarczy je umyć i ewentualnie rozdrobnić, albo kilka minut poddusić. A jeśli nasz organizm potrzebuje więcej białka to po prostu zastępujemy jeden rodzaj białka drugim - mięso zastępujemy proteiną sojową, fasolą, czy też orzechami. Czynności przygotowania pasztetu, kotletów, gulaszu itp. są w obu przypadkach bardzo podobne.

Jeżeli ktoś chce jeść wyszukane, drogie i egzotyczne produkty to takie zakupy mogą być kosztowne. W rzeczywistości najzdrowsze są produkty pochodzące z rejonów, w których przyszło nam żyć, a te akurat są tanie i łatwo dostępne. Bezpieczniej jest kupować produkty w sklepach ze zdrową żywnością (jednak wtedy są droższe), ale nie musimy tego robić. Jeżeli producent przestrzega okresu karencji w procesie produkcji roślin i przechowuje je w sposób prawidłowy, to pokarm roślinny nie zawiera szkodliwych substancji. Poza tym, dzięki temu, że organizm nie jest obciążany białkiem zwierzęcym ma dość siły, aby obronić się przed niewielkimi ilościami niepożądanych składników, jeśli takie w pożywieniu wystąpią.

Aby przejść na dietę wegetariańską (lub wegańską) nie wystarczy przestać jeść mięso - mięso trzeba zastąpić różnorodnymi wartościowymi składnikami odżywczymi - kaszami, roślinami strączkowymi, orzechami, warzywami, owocami, bo białe pieczywo, cukierki, kawa i herbata nie wystarczą do utrzymania zdrowia. Uważać także trzeba, aby nie przesadzić z ilością białka i tłuszczu - organizmowi ludzkiemu wystarcza nieduża ich ilość. Białka (i ziarna) w zbyt dużych ilościach powodują, że proces trawienny jest gnilny a nie fermentacyjny, co wywołuje wiele niekorzystnych procesów w organizmie.

Powinno się wybierać pożywienie pochodzące z rejonu w którym się mieszka i jest najlepsze w danym sezonie - taki pokarm jest najlepiej dostosowany do potrzeb organizmu. Latem świeże owoce schładzają ciało, a zimą duszone warzywa dostarczają ciepła.

Łatwym sposobem przejścia na wegetarianizm (weganizm) jest przyrządzanie potraw zgodnie z dotychczasowymi przyzwyczajeniami smakowymi i zdolnością ich przygotowywania. Dostępnych jest wiele poradników i przepisów kuchni wegetariańskiej, opartych na polskiej tradycji kulinarnej - wystarczy po nie sięgnąć! (np. http://quanyin.pl/d31-polska_kuchnia_weganska.html).

plik do pobrania - Wege-dlaczego? Cz.6.
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce