strona głónamapa stronykontakt

Pięć Zasad

1. Powstrzymaj się od odbierania życia istotom czującym. *

2. Powstrzymaj się od mówienia nieprawdy.

3. Powstrzymaj się od brania tego, co nie jest twoje.

4. Powstrzymaj się od niewłaściwego seksualnego prowadzenia się.

5. Powstrzymaj się od używania środków odurzających. **


* Ta zasada wymaga ścisłego stosowania diety wegańskiej. Bez mięsa, ryb i jajek (zapłodnionych czy niezapłodnionych)

** To obejmuje unikanie wszystkiego rodzaju trucizn, takich jak alkohol, narkotyki,nikotyna, hazard, pornografia i nadmiernie brutalne filmy czy literatura.

 

Aforyzmy

Upewnijcie się, że każda zasada, której przestrzegacie, jest fizycznie, astralnie i intelektualnie czysta. Oczywiście nic nie możemy poradzić, jeśli nawyk znów się pojawi, ale możemy pomóc, powstrzymując go, nie postępując zgodnie z nim i nie usprawiedliwiając samych siebie.

News 140, Aforyzmy
Słowa Najwyższej Mistrzyni Ching Hai
Centrum w Hsihu, Formoza · 31 października 1995r
(oryg. w jęz. angielskim) Video nr 509

Pamiętajcie, proszę, by medytować Ouan Yin zgodnie z odpowiednimi proporcjami. Ouan Yin jest po to, by nas oczyszczać. Czasami ludzie siedzą tam i nie robią Ouan Yin. Wtedy nie mogą robić bardzo szybkich postępów. Poza tym starajcie się sprawdzać swoje myśli. Jeśli sprawdzacie swoje myśli, nie ma złej mowy, nie ma złych czynów. Jeśli powstanie jedna myśl i sprawdzicie ją natychmiast, to nie wyjdzie ona przez wasze usta ani nie spowoduje działania. Tak więc myśli są ważne. Nie idźcie za swoimi pasjami ani myślami w waszym umyśle. Przypominajcie sobie wzajemnie. Czystość zaczyna się od waszych myśli. Sprawdzajcie więc swoje myślenie.

News 101, Perły Mądrości
Słowa Najwyższej Mistrzyni Ching Hai
7-dniowe międzynarodowe odosobnienie
Centrum Hsihu, Formoza, 29 paźdz. 1995r.

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

P: Bycie wegetarianinem przez całe życie, nie jedzenie mięsa zapobiega zabijaniu. Ale czy możemy jeść jajka?

M: Jajka mają w sobie połowę życia, łączą się razem i powstaje kurczak. To jest pierwszy powód, dla którego nie powinniśmy jeść jajek. Niektóre jajka są niezapłodnione, ale i tak zawierają w sobie połowę życia.

Druga przyczyna jest taka, że kurczaki jedzą wszelkiego rodzaju robaki z bakteriami i chorobami, więc gdy je zjadamy, nie są zbyt czyste - nie są dobre dla naszego delikatnego systemu. Im więcej praktykujemy, tym bardziej wrażliwi się stajemy. To jest brudne.

Trzecia przyczyna jest taka, że wszyscy ludzie zajmujący się czarną magią, czarownice, używają jajek do przyciągania tzw. dusz zmarłych i kontrolowania ich. Jeśli jemy jajka, również przyciągamy do siebie te dusze. Dodajemy więc więcej negatywnej natury do naszej własnej istoty. To nie jest zbyt pomocne w naszym duchowym rozwoju, więc nie jemy jajek

* * *

P: Jako że Budda prosił swoich uczniów, by filtrowali wodę, czy my też musimy oczyszczać nasze środowisko i nasze działania, abyśmy mogli łatwiej osiągnąć oświecenie?

M: Tak! Dlatego kładziemy nacisk na przestrzeganie zasad, przykazań.

* * *

P: Co złego jest w okazjonalnym wypiciu piwa lub szklanki wina z przyjaciółmi?

M: To wygląda jak nic złego, ale od tego ludzie zaczynają. Ludzie zaczynają od szklanki nieszkodliwego wina i piwa z przyjaciółmi i stają się alkoholikami. Nie mogli nagle stać się alkoholikami, nie? To zaczyna się od szklanki piwa, od szklanki wina i staje się coraz większym nawykiem - piją coraz to więcej, aż to nimi zawładnie. Nie zaczynajcie więc. Nie igrajcie z ogniem. Każda kropla wina, każdy alkohol przytępia waszą mądrość, zabija waszą pamięć, odsuwa was od prawdy, sprawia, że zapominacie, kim jesteście, oddziela was od wspaniałej ścieżki i waszej najwyższej mądrości. Dlatego lepiej tego unikajcie.

Wielu ludzi urodziło się upośledzonymi umysłowo. To z powodu tego, że w przeszłości zabili własną mądrość wieloma truciznami, jak alkohol, narkotyki i tym podobne. Dlatego nie igrajcie z ogniem! My nie wiemy, na ile możemy się kontrolować. Nikt nie wie, dopóki nie jest za późno. Wszystkie błędy pochodzą z przeceniania naszej kontroli, naszej siły woli. Łatwo powiedzieć, ale trudno wykonać .Dlatego lepiej nie próbujcie.

Widzicie, że świat już jest bardzo tajemniczy i mglisty. Po co chcieć dodawać sobie więcej zamieszania do swojego umysłu? Nasze widzenie już i tak jest niejasne, nie jest czyste. Po co więc mielibyśmy dodawać więcej do naszego niejasnego umysłu, pijąc alkohol, biorąc narkotyki.

"Praktykowanie sprawia, że świat staje się bardziej cywilizowany"
News 55, Z mediów
Mówi Najwyższa Mistrzyni Ching Hai
Columbia University, New York, USA, 3 listopada 1989r.
(oryg. w jęz. angielskim)

P: Co się stanie, jeśli złamię zasady po mojej inicjacji?

M: To tak jak byś mnie pytał, co się stanie, jeśli będziesz miał romanse, po tym jak się ożenisz. Jak mam ci odpowiedzieć? Nastaw swój umysł. Nikt nie jest tutaj, aby cię przymuszać. To tylko ty, ty sam i Bóg;

Zawarłeś... z Bogiem. Powiedziałeś: „Uczynię Cię moim priorytetem. Zrobię wszystko aby Cię poznać. Nie potrzebuję tych wszystkich głupich rzeczy, aby przetrwać, mogę żyć bez nich. Mogę żyć bez zabijania moich bliźnich. Mogę żyć bez mówienia nieprawdy. Mogę żyć bez narkotyków i alkoholu. Jestem silny. Nie potrzebuję tych substytutów środków odurzających. Mogę mieć Niebiańskie środki odurzające. Mogę żyć bez konieczności uprawiania seksu z każdym mężczyzną czy z każdą dziewczyną, którą napotkam".

Nastaw swój umysł. Prezentuj siebie jako istotę, jaką chcesz prezentować. Jeśli jesteś tym, który chce prezentować siebie innym jako: „Jestem tym, który kłamie; jestem tym, który jest zawsze pijany, bierze narkotyki itd. "Jestem tym, który pożąda żony bliźniego; jestem tym, który lubi zabijać i mordować ludzi", jeśli tak chcesz siebie prezentować, to proszę bardzo. To twój wybór. To nie są moje zasady. Ale jeśli chcesz prezentować siebie jako osobę oświeconą, osobę mądrą, osobę szczęśliwą, pomocną, współczującą, kochającą, pełną prawdy, to jest też wybór. Widzisz więc, są dwie możliwości, ale to jest twój wybór. To nie są moje Zasady, to jest sposób życia. To jest twój wybór, jak postanawiasz prezentować siebie światu, Bogu, sobie samemu, kiedy patrzysz w lustro, jakim chciałbyś siebie widzieć. Nie zasady. Nie potrzebujemy żadnych zasad. Ty wiesz, kim chcesz być.

"Życie zgodnie z zasadmi to życie zgodnie z samym sobą"
News 139, Wybrane pytania i odpowiedzi
Mówi Najwyższa Mistrzyni Ching Hai
Auckland, Nowa Zelandia, 27 kwietnia 2000 r.
(oryg. w jęz. angielskim) Video nr 686

Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce