strona głónamapa stronykontakt

Warzywa i grzyby

* * *

Szczegółowe przepisy na poszczególne potrawy
a także inne informacje
znajdują się
w pliku do pobrania: "Warzywa i grzyby"
- link na dole tego artykułu


Warzywa powinny stanowić podstawę codziennego pożywienia. Można je przygotowywać na wiele sposobów, w różnych zestawieniach, przyprawiając do smaku nie tylko tradycyjnie solą i pieprzem, ale też dodając świeże lub suszone zioła, polewając sosami, łącząc z nasionami, kaszami, serami. Warzywa można przygotować wg n.w. sposobów:

1. Rozdrabniać w postaci surowej, aby je spożyć jako świeże surówki, lub by przyrządzić kiszonki albo prasowanki. Warzywa należy myć pod chłodną bieżącą wodą, starając się oczyścić je szczoteczką tak, aby nie potrzeba było ich obierać. Warzywa kiszone dzięki zawartości kwasu mlekowego mają regenerujący wpływ na florę bakteryjną jelit i zawierają duże ilości witaminy C.

2. Gotować na parze. Jeśli nie mamy specjalnego garnka z podwójnym dnem, to można na szeroki garnek nałożyć cedzak, warzywa ułożyć w cedzaku, wlać tyle wody, aby warzywa nie były w niej zanurzone, przykryć pokrywką i gotować na niezbyt silnym ogniu. Tak przyrządzone warzywa zachowują maksimum witamin i własnego smaku.

3. Gotować w wodzie. Długie gotowanie jest wskazane jeśli np. chcemy ugotować w całości warzywa twarde albo rozgotować warzywa dla uzyskania przecieru. Wody należy wlewać tyle, aby nie potrzeba było jej wylewać po ugotowaniu warzyw; lepiej dolewać wodę w trakcie gotowania niż wlać jej od razu za dużo.

4. Dusić. To znakomity sposób na przygotowanie w ciągu 20 min. gorącego posiłku o najwyższych wartościach odżywczych. W rondlu o grubym dnie trzeba rozgrzać trochę oleju, włożyć rozdrobnione warzywa, chwilę podsmażyć, nieco posolić, dodać trochę wody i dusić pod przykryciem na bardzo wolnym ogniu kilkanaście minut pod koniec duszenia przyprawiając ziołami. Czas duszenia można ograniczyć nawet do kilku minut jeśli chce się uzyskać warzywa półtwarde.

5. Blanszować tzn. obgotować we wrzącej osolonej wodzie ok. 1-5 min. Warzywa twarde można przed blanszowaniem pokroić np. w plastry, a warzywa miękkie lepiej jest rozdrabniać po wyjęciu z wody.

6. Zapiekać w piekarniku ułożone na wysmarowanej tłuszczem blasze w postaci plastrów albo w naczyniu żaroodpornym łączone zazwyczaj z innymi składnikami dzięki czemu uzyskuje się smaczne i efektowne wielowarstwowe zapiekanki.

7. Smażyć w głębokim oleju tzn. zanurzając warzywa w bardzo gorącym oleju tak, aby w nim pływały. Smażyć można same warzywa pokrojone na dość grube kawałki albo obtoczone w cieście sporządzonym z mąki gryczanej lub pszennej z dodatkiem wody, soli i przypraw.


Przytoczone w tym rozdziale przepisy nie stanowią kompletnego zbioru wszystkich możliwości, bo jest ich nieskończona ilość. To raczej zbiór znanych lub nowych, stosowanych albo zapomnianych sposobów przyrządzenia smacznych posiłków z różnych warzyw.

Warzywa kiszone
dowolne warzywa
sól kamienna, koper, czosnek, listek laurowy, korzeń chrzanu

Do kiszenia, zwłaszcza krótkiego nadają się wszystkie warzywa, które można kisić osobno, albo w zestawach po kilka razem. Warzywa rozdrobnić i ułożyć w glinianym lub szklanym naczyniu przekładając je warstwami kopru z dużą ilością nasion oraz dodając kawałeczki czosnku, korzenia chrzanu i listek laurowy. Zagotować wodę i rozpuścić w niej sól (na 1 l wody 2 Ł soli kamiennej nie oczyszczanej). Warzywa zalać ostudzoną wodą tak, aby były całkiem przykryte, lekko przycisnąć je talerzykiem, garnek okryć ściereczką i odstawić na co najmniej tydzień.

Surówki prasowane
dowolne warzywa
sól, oliwa z oliwek, sok z cytryny przyprawy

Warzywa zetrzeć na tarce lub cienko pokroić, posolić i przycisnąć np. talerzykiem. Odstawić na 2-3 godziny. Można doprawić oliwką z oliwek wymieszaną z sokiem z cytryny i wodą ew. z dodatkiem czosnku, estragonu i pieprzu.

Warzywa gotowane na gęsto
dowolne warzywa np. ¼ kapusty, 2 marchewki, 5 ziemniaków
1 ł. czarnej gorczycy, 1 ł anyżu, 1 ł. kurkumy, 2 Ł oleju, sól

Pokrojone warzywa najlepiej podgotować osobno, do momentu aż zmiękną i wtedy połączyć je w większym garnku. Do małego rondelka z olejem wsypać gorczycę i podgrzewać, aż zacznie strzelać; dodać anyż, po 25 sek. kurkumę, a po 10 sek. wlać te przyprawy do warzyw, posolić i wymieszać.

Warzywa duszone z kuskusem
Kasza z warzywami albo warzywa z kaszą - przepisy w rozdz. Obiadowe rozmaitości
Ryż z warzywami albo warzywa z ryżem - przepisy w rozdz. Obiadowe rozmaitości
Sałatka jarzynowa z soją
Surówka jarzynowa z ryżem
Bakłażany z pomidorami i kabaczkiem
Brokuły z pieczarkami
Buraki pieczone
Buraki duszone z marchewką i ziemniakami
Botwina duszona z cebulą
Sałatka z buraczków, cebuli i ogórków kiszonych
Surówka z buraków, jabłek i marchwi
Cykoria z marchewką
Cykoria z jabłkiem i selerem
Cykoria zapiekana
Dynia smażona z siemieniem lnianym i rzeżuchą
Dynia duszona z cebulą i kiszoną kapustą
Dynia smażona w głębokim oleju
Gołąbki z nadzieniem dyniowo - cebulowym
Gulasz z kalafiora
Sałatka z kalafiora
Kalarepka blanszowana
Surówka z kalarepki, pomidorów i zielonego groszku
Kapusta słodka gotowana
Kapusta słodka z grochem
Bigos z kapusty słodkiej
Bigos z suszonymi śliwkami
Bigos Świąteczny
Gołąbki
Duszona kapusta pekińska
Surówka z kapusty pekińskiej
Kapusta czerwona z jabłkami
Kapusta czerwona duszona
Kapusta kiszona duszona z rzodkiewką
Brukselka duszona
Kukurydza po andaluzyjsku
Marchewka z groszkiem
Marchewka duszona z kapustą cukrową
Puree z marchwi i pasternaku
Marchewka duszona z cebulą i bazylią
Surówka z marchewki na słodko
Papryka słodka nadziewana
Sałatka neapolitańska
Sałatka pomidorowa po włosku
Pomidory z tofu i selerem naciowym
Pory duszone z marchewką
Rzodkiewka blanszowana
Sałatka góralska
Seler duszony z kolendrą
Szpinak z papryką
Gulasz ziemniaczany
Ziemniaki z ogórkami kiszonymi i oliwkami

Grzyby duszone
Flaczki z pieczarek lub boczniaka
Boczniaki w cieście
Pieczarki w cieście
Sałatka z boczniakami lub pieczarkami
Grzyby z grilla
Pieczarki zapiekane z masłem ziołowym
Gulasz z boczniaków
Kotlety pieczarkowe

Warzywa i grzyby
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce