strona głónamapa stronykontakt

Wegetarianizm / weganizm

Miliony wegetarian i wegan na całym świecie
w różnych strefach klimatycznych
są dowodem na to, że
NIE MUSIMY JEŚĆ MIĘSA

U podstaw idei wegetarianizmu leży zasada niekrzywdzenia żadnych czujących istot, a naturalna dla człowieka NIECHĘĆ DO ZABIJANIA znajduje wyraz we wszystkich większych religiach świata:

Chrześcijaństwie
Hinduizmie
Buddyzmie
Judaizmie
Islamie

Wszystkie one mówią o miłości i prawie do życia wszelkich istot.
Właściwości anatomiczne i fizjologiczne ciała człowieka, aspekty ekonomiczne, etyczne i jakiekolwiek inne pokazują, że człowiek został stworzony jako roślinożerca.

10 powodów przemawiających za wegetarianizmem ( weganizmem )

1. Każda żyjąca istota ma do tego życia prawo, a istota ludzka, aby przeżyć nie musi zabijać, więc nie ma prawa odbierać życia innym istotom.

2. Człowiek ma naturę wegetarianina. Większość ludzi nie zabije zwierzęcia, aby je zjeść - w takiej sytuacji wybierze pokarm roślinny. Większość ludzi odczuwa wstręt na widok zabitych zwierząt, wiszących na hakach w rzeźni czy w sklepie mięsnym. A poza tym, powtórzmy za Albertem Einsteinem: "Myślę, że zmiana i oczyszczenie, jakie następują w usposobieniu istoty ludzkiej za sprawą diety wegeteriańskiej, są bardzo korzystne dla ludzkości. Dlatego wybranie przez ludzi wegetarianizmu przyniesie im dobrą przyszłość i pokój"

3. Układ pokarmowy i inne elementy budowy i funkcjonowania ciała człowieka są dostosowane do pokarmu roślinnego (m.in. długie jelita, skład śliny i soków trawiennych, zęby siekające i rozcierające pokarm).

4. Znacząco zmniejsza się ryzyko chorób wywoływanych niewłaściwym rodzajem pożywienia tj np. choroby układu pokarmowego, krążenia, nowotworowe, cukrzyca, alergie.

5. Praktycznie eliminuje się ryzyko chorób odzwierzęcych tj. np. salmonelloza, wąglik, choroba szalonych krów, ptasia grypa, świńska grypa.

6. Poprawia się stan środowiska naturalnego Ziemi dzięki zmniejszeniu ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery (przemysł hodowlany jest głównym źródłem emisji metanu i podtlenku azotu - gazów o efekcie cieplarnianym wielokrotnie przewyższającym CO2) oraz poprzez zmniejszenie powierzchni ziemi koniecznej do upraw rolnych (aby wyżywić zwierzęta hodowlane potrzeba kilkakrotnie więcej ziemi do uprawy roślin zjadanych przez te zwierzęta niż do uprawy zbóż, warzyw i owoców dla wyżywienia ludzi).

7. Pokarm roślinny łatwo jest produkować, przechowywać i przygotowywać do spożycia.

8. Obniżają się koszty wyżywienia. Mięso żywi kilku na koszt wielu (aby wyprodukować 1 kg mięsa potrzeba ogromnych ilości zboża i wody, a także poniesienia innych kosztów). Ponadto organizm człowieka spożywającego pokarm roślinny potrzebuje ok. 1/3 ilości pożywienia niż organizm człowieka jedzącego mięso.

9. Warzywa i owoce są smaczne same z siebie. Jeśli oczyści się organizm i przestanie na 2-3 miesiące jeść cukier i sól - to nie tylko warzywa i owoce, ale każdy pokarm roślinny (także zboża i rośliny strączkowe) okaże się pełen smaku.

10. Bo wszyscy intuicyjnie czujemy, że jest to dobre. I nie dajmy się zwieść błędnym teoriom, nawykom kulturowym, upodobaniom kulinarnym i itp.


... i jeszcze 100 innych

Nieprawdą jest jakoby mięso było niezbędne dla człowieka. Pokarm roślinny w zupełności zaspokaja potrzeby organizmu na białko i inne substancje odżywcze.

Człowiek bez użycia narzędzi nie upoluje, nie zabije i nie porozrywa zwierzęcia, a bez obróbki termicznej nie zje mięsa.

Ciało ludzkie ma budowę zwierzęcia roślinożernego nie mięsożernego, np.:
- Zęby i szczęki człowieka są dostosowane do siekania i rozcierania pokarmu, podczas gdy zęby mięsożerców służą rozrywaniu mięsa, a ich szczęki nie poruszają się na boki - pokarm połykany jest bez żucia.
-Mięsożercy mają pazury służące im do rozrywania ofiary. Roślinożercy nie mają pazurów w ogóle, albo ich budowa jest taka, że dzięki nim można wykopać norę, albo co najwyżej podrapać się.
- Jelita mięsożerców są krótkie, aby mogły szybko wydalić przetrawiony pokarm - zanim się zepsuje i zatruje organizm. Jelita człowieka są długie tak jak u roślinożerców.
- Zawartość kwasu solnego w układzie pokarmowym mięsożerców jest 10-krotnie większa niż u człowieka i innych roślinożerców.
- Ślina mięsożerców ma odczyn kwaśny, a ślina człowieka i innych roślinożerców zasadowy i zawiera ptialinę pomocną w trawieniu węglowodanów.
- ITD ...

Znacząco zmniejsza się ryzyko:

1. Chorób nowotworowych
,Badania naukowe dowodzą, że owoce i warzywa mają właściwości chroniące przed wszelkimi rodzajami raka (m.in. płuc, okrężnicy, żołądka, jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza). Zdecydowana większość roślin ma właściwości antyoksydacyjne.

2. Chorób serca
Dieta roślinna, zawierająca dużo owoców i warzyw, może zredukować ryzyko choroby serca dzięki m.in.: - rozpuszczalnemu błonnikowi, który obniża zawartość cholesterolu we krwi; - kwasowi foliowemu, który obniża poziom szkodliwych aminokwasów we krwi; - przeciwutleniaczom, bowiem cholesterol uszkadza tętnice tylko wtedy, kiedy zostanie utleniony (połączony z tlenem); - wypieraniu tłuszczów nasyconych.

3. Wylewów
Składniki owoców i warzyw chronią przed zatorem tętnic mózgowych. Ryzyko wylewów jest około 22 % mniejsze u ludzi choćby jedzących 3 razy dziennie owoce i warzywa.

4. Chorób jelita grubego i zaparć
Dzięki diecie bogatej w błonnik.

5. Innych chorób
Diety bogate w pożywienie roślinne mogą zapobiegać innym chorobom:
- cukrzycy (głównie dzięki produktom pełnoziarnistym),
- zwyrodnieniu siatkówki (dzięki luteinie zawartej głównie w zielonych warzywach liściastych,
- uszkodzeniom cewy nerwowej (dzięki kwasowi foliowemu)

6. Chorób odzwierzęcych
wirusowych (np. ptasia grypa), pasożytniczych (np. toksoplazmoza), bakteryjnych (np. mięso wołowe jest najczęstszym źródłem bakterii E Coli i wąglika, drób zawiera salmonellę i campylobacter) i in.

Diety oczyszczające organizm z toksyn propagowane i stosowane przez różnych specjalistów są wegetariańskie.

Wegetarianie nie powracają do diety mięsnej z powodów zdrowotnych, a jeśli gorzej się czują nie jedząc mięsa to dlatego, że spożywają niewłaściwy pokarm - głównie białe pieczywo i słodycze Jeśli wegetarianie powracają do jedzenia mięsa to dzieje się to głównie z przyczyn społecznych tj. np. presja rodziny i znajomych, wygoda korzystania z posiłków w stołówkach, czy w domu, w którym pozostali członkowie rodziny jedzą mięso, małej oferty i dostępności wędlin sojowych, a także z powodu nawyków kulinarnych.

Trish Kennett, dyrektorka Międzynarodowego Stowarzyszenia IQ, Mensa, podała informację, że im wyższe IQ mają ludzie, tym częściej stają się wegetarianami, bowiem mądrzy ludzie rozważają wszystkie aspekty ich życia - także zdrowotne i etyczne. Ponadto dzięki badaniom przeprowadzonym na 8 tys. ludzi stwierdzono, że ci, którzy zostali wegetarianami najpóźniej w wieku około 30 lat mają IQ o 5 punktów wyższe od przeciętnego.

Dieta wegetariańska nie jest ani kosztowana ani kłopotliwa. Jeżeli ktoś chce jeść wyszukane, drogie i egzotyczne produkty albo tylko ze sklepów ze zdrową żywnością to faktycznie wegetarianizm może sprawiać wrażenie drogiego. W rzeczywistości najzdrowsze są produkty pochodzące z rejonów, w których przyszło nam żyć, a te akurat są bardzo tanie i łatwo dostępne.

Jeżeli producent przestrzega okresu karencji w procesie produkcji roślin i przechowuje je w sposób prawidłowy, to pokarm roślinny nie zawiera żadnych szkodliwych składników. Bezpieczniej jest kupować produkty w sklepach ze zdrową żywnością, ale nie musimy tego robić, bo dzięki temu, że organizm nie jest obciążany białkiem zwierzęcym ma dość siły, aby obronić się przed niewielkimi ilościami niepożądanych składników, jeśli takie w pożywieniu wystąpią.

Wegetarianie żyją dłużej. Chyba, że ktoś późno zmienia dietę i pewne procesy chorobowe nie mogą już się cofnąć. I ciekawostka: Eskimosi, którzy wyłącznie odżywiali się mięsem żyli maksimum od 40 do 50 lat.

Najsilniejsze zwierzęta świata są roślinożercami np.: słoń, nosorożec, koń, bawół, bizon, żubr i inne.

Aby uzyskać 1 kilogram mięsa trzeba zużyć od ok. 10 do ok. 15 kg pasz roślinnych. Łatwo policzyć przez ile dni człowiek wyżywi się 1 kg mięsa, a przez ile dni 10-15 kg warzyw, kaszy i fasoli.


Nasze nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na planetę. Oto następujące przykłady:

* Zanieczyszczanie wody: odchody i ścieki z krowich farm, zmechanizowanych kurzych ferm i innych tego typu obiektów zanieczyszczają wody gruntowe i zbiorniki wodne. * Zanieczyszczanie powietrza: trzydzieści milionów ton metanu - gazu, który przyczynia się do globalnego ocieplania - pochodzi z odchodów zwierząt hodowlanych.

* Erozja gleby: około 40% światowej (a ponad 70% w USA) produkcji ziarna przeznaczona jest na karmienie żywego inwentarza. Na każdy funt (około 0.468kg.) mięsa, nabiału, jajek i mleka, które wyprodukujemy, tracimy około pięciu funtów górnej warstwy gleby.

* Wyczerpywanie zasobów wody: szacunkowo około połowa ziarna i siana, którym karmione jest bydło, rośnie na nawadnianych polach. Na wyprodukowanie funta wołowego mięsa potrzebnych jest około 390 galonów (1 galon = około 4,5litra) wody.

* Zużycie energii: na produkcję i transport żywego inwentarza potrzeba prawie dziesięć razy więcej energii niż na produkcję warzyw.

* Przeznaczanie zbyt wielu ziem na pastwiska: około 10% terenów w zachodnich stanach USA zostało przemienionych w pustynię przez żywy inwentarz.

Jak ma nie być przemocy na świecie, jeżeli osoby jedzące mięso bezpośrednio lub pośrednio, na co dzień biorą udział w mordowaniu żywych istot? Jak można mieć współczucie dla innych żywych istot odsuwając od siebie świadomość koszmaru hodowli i transportu zwierząt oraz korzystając każdego dnia z usług rzeźników?


Rady dla początkujących

Aby przejść na dietę wegetariańską (lub wegańską) nie wystarczy przestać jeść mięso - mięso trzeba zastąpić różnorodnymi wartościowymi składnikami odżywczymi - kaszami, roślinami strączkowymi, warzywami, owocami, bo białe pieczywo, cukierki, kawa i herbata nie wystarczą do utrzymania zdrowia. Uważać także trzeba, aby nie przesadzić z ilością nabiału, którym wiele osób zastępuje mięso - organizmowi ludzkiemu wystarcza nieduża ilość białka i tłuszczu. Białka (i ziarna) w zbyt dużych ilościach powodują, że proces trawienny jest gnilny a nie fermentacyjny, co wywołuje wiele niekorzystnych procesów w organizmie.

Łatwym sposobem przejścia na wegetarianizm (weganizm) jest przyrządzanie potraw zgodnie z dotychczasowymi przyzwyczajeniami smakowymi i zdolnością ich przygotowywania. Gorące białe bułeczki, ciasta, kotlety można z czasem zamieniać na zdrowsze - roślinne wersje pieczywa, słodyczy, czy dań obiadowych - stopniowo osiągając coraz to wyższe stopnie wtajemniczenia.

Im pokarm jest bardziej naturalny tym lepiej, co oznacza, że zdrowsze są produkty naturalne a nie konserwowane czy chemicznie „polepszane", a ponadto im mniej przetwarza się naturalne produkty tym więcej korzyści ma z nich organizm. Lepiej jest nie obierać warzyw i owoców, a tego co można zjeść na surowo lepiej nie gotować, a jeśli już musimy zastosować obróbkę termiczną, to krótkie duszenie jest korzystniejsze niż długotrwałe gotowanie lub smażenie czy pieczenie.

Powinno się wybierać pożywienie pochodzące z rejonu w którym się mieszka i jest najlepsze w danym sezonie - taki pokarm jest najlepiej dostosowany do potrzeb organizmu. Latem świeże owoce schładzają ciało, a zimą duszone warzywa dostarczają ciepła.

Co jakiś czas dobrze jest oczyszczać organizm, a zwłaszcza wtedy, gdy zmienia się sposób odżywiania. Dobrą rolę oczyszczającą pełnią okresowe głodówki - nawet jednodniowe. Przed przystąpieniem do głodówki koniecznie trzeba oczyścić przewód pokarmowy np. siarczanem magnezowym zgodnie ze sposobem dawkowania załączonym do preparatu, a po zakończeniu głodówki należy spożywać lekkostrawne pokarmy w niedużych ilościach. Oczyszczanie odbywa się głównie poprzez jelita, wątrobę, nerki i skórę - o te organy warto więc zadbać na co dzień.

Na drodze wegetariańskiej dobrze jest zjednywać sobie przyjaciół i nie czynić wrogów. Wegetarianizm w Polsce staje się coraz bardziej popularny, ale zmiany w tym zakresie nie nastąpią z dnia na dzień, więc warto utrzymywać kontakty z osobami, które już są wegetarianami i mogą wesprzeć swoim doświadczeniem, ale także należy okazywać zrozumienie ludziom, którzy nie są wegetarianami i starając się wyperswadować wegetarianom ich szalone pomysły czynią to zgodnie z własną wiedzą, tradycją i dobrą wolą.

Aby uniknąć spożywania produktów pozyskiwanych poprzez zabijanie zwierząt należy nie tylko nie kupować mięsa, ale także sprawdzać skład wyrobów gotowych, bowiem wiele z nich zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego jak np. żelatynę.

I ważna rada dla osób, które już nie jedzą mięsa ani jajek (jajka są de facto mięsem tylko w innej postaci - zawierają te same składniki), czyli dla wegetarian z dowolnym stażem, jest taka, by pamiętać o tym, że pożywienie to nie tylko materia, że pokarm, który przyrządzamy i który spożywamy w każdym momencie jest nasączany energią ducha, myśli, emocji i wszelkich doznań, i wraz z jedzeniem tę energię przyjmujemy. Starajmy się więc nasączać nasze pożywienie czystością, spokojem, dobrą myślą, serdecznością, lub wręcz koncentrujmy się na Bogu przyjmując pokarm z wdzięcznością i ofiarowując Bogu nasze życie, które trwa dzięki temu pokarmowi.

plik do pobrania: Wegetarianizm / weganizm
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce