strona głónamapa stronykontakt

Napisz do przedstawicieli władzy

Oto przykład listu poruszającego ważne tematy.

Szanowny Panie / Pani

Piszę do Pana / Pani z wielkim niepokojem i nadzieją. Niepokoję się, ponieważ najnowsze badania znacznie skracają czas, w którym możemy jeszcze powstrzymać zmiany klimatu. Nadzieję pokładam w nowej mądrej polityce, skupiającej się na łatwych do wprowadzenia zmianach, dzięki którym zyskamy czas, potrzebny do uporania się z trudniejszymi problemami związanymi z emisją gazów cieplarnianych.

Pojawiło się wiele nowych informacji na temat obecnej sytuacji spowodowanej zmianami klimatycznymi, która wymaga natychmiastowej reakcji z naszej strony. Ostatnie analizy satelitarne NASA przybliżyły datę całkowitego zniknięcia lodu na Arktyce z roku 2050 już na rok 2012. To skraca czas, jaki mamy na uniknięcie punktu, z którego nie ma odwrotu, do około 4 lat. Badania wskazują , że bez efektu odbijania promieni słonecznych przez lody Arktyki, niewyobrażalne ilości metanu, silnie działającego gazu cieplarnianego, zostaną uwolnione do atmosfery z obszarów wiecznej zmarzliny i dna oceanicznego. Jeśli do tego dojdzie, warunki atmosferyczne będą podobne do tych, jakie panowały 215 milionów lat temu, kiedy to zniknęło 95% życia na Ziemi.

Są pewne rzeczy, których nie możemy zmienić i naiwnością byłoby oczekiwać natychmiastowej zmiany. Niektóre rodzaje działalności, powodujące emisję gazów cieplarnianych, są nierozerwalnie związane z naszą gospodarką i życiem. Np. transport może być zredukowany jedynie do pewnego stopnia, bo wcześniej należałoby dokonać gruntownej restrukturyzacji naszych systemów gospodarczych. Jest to naglący problem, ale jego rozwiązanie wymaga dużo czasu.

Jednakże są rzeczy, które możemy zmienić już dziś. W pełni tego świadomym jest dr R. K. Pachauri, przewodniczący Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). W otwartym oświadczeniu złożonym w imieniu swojej organizacji, ostatnio doradzał, by wszyscy całkowicie unikali konsumpcji mięsa. Powiedział: „To jest coś, o czym IPCC obawiała się mówić wcześniej, ale teraz to mówimy".

Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, 18% gazów cieplarnianych emitowanych przez człowieka pochodzi z przemysłu hodowlanego. Te 18% emisji CO2 - więcej niż ze wszystkich samochodów, statków i samolotów razem wziętych - można wyeliminować bez żadnych skutków ubocznych, zyskując na czasie, próbując jednocześnie łagodzić zmiany klimatu w dziedzinach o większych wymaganiach. Z tej to przyczyny pragnę Pana / Panią nakłonić do zawarcia w swojej polityce zaprzestania hodowli zwierząt i konsumpcji mięsa. Można się spodziewać, że ta nieco spóźniona polityka spotka się ze świeżym entuzjazmem i poparciem.

Oczekujemy także, że Pana / Pani polityka przyniesie znaczące pozytywne efekty społeczne. Długo to trwało, zanim zrozumiano, że nieefektywne wykorzystywanie ziemi (ok. 7/8 zniszczonej), wody i białka (80-95% zmarnowanego) przyczyniło się do braku żywności i międzynarodowej nierówności. Spodziewamy się przez to nie tylko zachowania naszego środowiska, ale także poprawy zdrowia i rozszerzenia pokoju. Naturalna roślinność danej ziemi sprowadza deszcz. Trzeba powstrzymać ogołacanie ziemi i wprowadzać akty prawne, na podstawie których ziemie pozostałe po pastwiskach zostaną obsadzone roślinnością.

Naukowe poparcie dla tej diety jest powszechne i wkracza do publicznej świadomości. Sceptycyzm wkrótce zostanie pokonany przez widoczną i natychmiastową poprawę zdrowia oraz korzyści ekonomiczne i środowiskowe, jako że dieta wegetariańska i wegańska przynosi korzyści wszędzie. Proponuję, by zapoznał się Pan / Pani z badaniami Physicians' Committee for Responsible Medicine (Komitet Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej) (www.pcrm.org) jasno pokazujących szkodliwość mięsa i korzyści alternatywnych diet.

Znani wegetarianie dawnych i obecnych czasów, tacy jak Albert Einstein, Mahatma Gandhi, Carl Lewis i Jane Goodall pokazali, że dieta wegetariańska ma pozytywny wpływ na zdrowie i intelekt ludzkości.

Jako Pański wyborca proszę o baczne przyjrzenie się tej poważnej sprawie i sprawdzenie, czy zostało zrobione wszystko co możliwe. Jeśli w jakikolwiek sposób mogę pomóc w Pańskich wysiłkach, proszę bez wahania skontaktować się ze mną. Zapraszamy Pana / Panią również do zapoznania się i podpisania naszej petycji, znajdującej się na stronie: http://veg4earth.org.

Z wyrazami szacunku,

Napisz do przedstawicieli władzy _ plik do pobrania
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce