strona głónamapa stronykontakt

Mamy wystarczająco dużo

Niektóre naukowe prognozy ostrzegają, że w bliskiej przyszłości ludzkość może doświadczyć wojen i głodu. Jeżeli nic się nie zmieni, to cieplejszy klimat, uszczuplone i zanieczyszczone zasoby naturalne stworzą sytuację, w której ludzie, całe narody, walczyć będą jedynie o przetrwanie.

Co jest przyczyną takiej ewentualności? Wiele osób uważa, że na świecie jest za dużo ludzi. Ale tak nie jest.

Na tej planecie nie mamy dostatecznych zasobów, by wyżywić 10 bilionów ludzi jedzących mięso. Jednak 10 bilionów ludzi można wyżywić stosując dietę wegetariańską. Moglibyśmy tego dokonać wykorzystując dla celów rolniczych dużo mniejszą ilości ziemi, niż używamy obecnie.

Przyjrzyjmy się tym ogromnym stratom, które uznajemy za coś, do czego człowiek ma prawo.

Średnio, w "rozwiniętych" gospodarkach, 1/3 całej produkowanej żywności marnuje się. Wegetarianinowi do życia wystarczy żywność produkowana na 1/8 powierzchni ziemi potrzebnej tym, którzy jedzą mięso. Około 7/8 żywności, którą karmi się zwierzęta, a którą można by nakarmić ludzi, idzie na straty. Bezpośrednim rezultatem chęci jedzenia mięsa (lub raczej wiary w to, że tego potrzebujemy - na co nie ma już dłużej usprawiedliwienia) jest to, że około 30% wolnej od lodu powierzchni naszej planety marnuje się na pastwiska, po których dla przyszłych pokoleń pozostaje niezdatna do użytku ziemia i zniszczone wokół środowisko naturalne.

    To są reprezentatywne uśrednione obliczenia pochodzące z różnych uznanych źródeł naukowych - linki do wielu z nich znajdziecie na tej stronie. Te dane mówią nam, że problemem nie jest liczba ludności, ale styl życia rozpowszechniającego się na całym świecie, trafiającego na podatny grunt w krajach rozwijających się takich jak Chiny, Indie i inne.

    Musimy czynić pokój na tej planecie, a to zależy całkowicie od naszej diety. Niezależnie od naszych upodobań smakowych i systemów wiary, jedyną inną opcją jest pogarszanie się stosunków międzynarodowych.

    Przedstawiciele rządów - ekonomiści - ludzie wpływowi: zanim urzeczywistnią się negatywne przewidywania co do przyszłości, rozważcie, prosimy, co możemy zmienić, by uniknąć konieczności ‘szykowania się na najgorsze'. Stańcie się częścią globalnej rewolucji - tej, która przyniesie pokój między narodami. Zostańcie wegetarianami lub weganami, promujcie ten sposób życia jako rozwiązanie dla problemów dzisiejszych i pogarszających się perspektyw na jutro

    Mamy wystarczająco dużo _ plik do pobrania
    Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce