strona głónamapa stronykontakt

Konferencja - Hongkong 2009, cz.1

Wideokonferencja z Najwyższą Mistrzynią Ching Hai

„Globalna jedność: wspólnie ratując życie"

Hongkong - 3 października 2009 r.

Cz. 1: Wypowiedzi prelegentów


1. Wywiad z profesorem Lin Pay-Liam, dotyczący globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Profesor Lin jest prezesem Departamentu Nauk o Atmosferze, absolwentem Instytutu Fizyki Atmosfery Narodowego Centralnego Uniwersytetu na Formozie (Tajwanie).

Jeśli wybierzemy oszczędny tryb życia i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych, możemy być w stanie utrzymać względnie dobre środowisko. (...) Być bardziej oszczędnym i mieć mniej pragnień, w ten sposób możemy zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na zasoby.

2. Referat profesora Geng Shu na temat: „Zmiany klimatu i fundamentalna strategia walki z nimi". Profesor Geng Shu jest obecnie profesorem i dziekanem Wyższej Szkoły Środowiska i Energii Uniwersytetu w Shenzen. Profesor Geng jest znanym ekspertem ekologii środowiska, modeli symulacyjnych, a w szczególności metod oceny ryzyka globalnych zmian środowiskowych i gospodarki zasobami wodnymi. Jest wybranym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Agronomii i Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Postępu w Nauce.

Teraz, kiedy paliwa kopalne już stanowią problem i wyczerpują się, zaczynamy myśleć: czy mamy wystarczająco energii? Odpowiedź brzmi tak, jest jej dużo. Tak naprawdę dużo jest energii słonecznej, ponieważ każdego roku Ziemia otrzymuje dość światła, 10 razy więcej niż wszystkie możliwe źródła energii na Ziemi. Corocznie energia słoneczna może dostarczyć Ziemi przynajmniej 50000 razy więcej energii niż zużywa cały świat.

3. Referat profesora Lin Ruey Shiung na temat: „Zmiany klimatyczne: katastrofa, zdrowie publiczne". Profesor Lin Ruey Shiung jest znanym na świecie epidemiologiem. Obecnie jest zasłużonym emerytowanym profesorem w College of Public Health, na Uniwersytecie Narodowym Tajwanu. Profesor Lin jest również doradcą w Min-Sheng, Medical Care System, Tao-yuan na Formozie (Tajwanie), Board of Editors of Annals of Epidemiology.

Przez ostatnich 50-60 lat wiele chorób epidemiologicznych zostało prawie wykorzenionych. Dlatego też, sektor zdrowia publicznego jest bardzo zadowolony, że zbliża się koniec chorób zakaźnych. Zastępują je choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca i choroby układu krążenia, które są związane ze stylem życia i nawykami żywieniowymi. Jednakże w ciągu ostatnich 10 lat, byliśmy świadkami ptasiej grypy, SARS, a w tym roku świńskiej grypy. Doświadczyliśmy wielu nowych i powracających chorób zakaźnych. Dzisiaj, chciałbym omówić to, jak globalne ocieplenie i zmiany klimatu wpływają na zdrowie publiczne i rozprzestrzenianie się tych zakaźnych chorób, oraz w jaki sposób choroby zakaźne są przenoszone na ludzi.

4. Referat dr Wu Enboa nt. „Równowagi ekologicznej i eko technologii". Dr Wu Enboa jest głównym szefem Grupy Materiałów i Grupy Technologii Pakowania oraz wiceprezesem Instytutu Nauk Stosowanych i Technologii Badawczych w Hongkongu (ASTRI), największego instytutu badawczego sponsorowanego przez rząd Hongkongu. Jest on również członkiem Amerykańskiej Społeczności Inżynierów Mechaników i byłym zastępcą dyrektora generalnego ERSO/ITRI, na Formozie (Tajwanie). Pod jego kierownictwem, podejmuje się wiele badań w dziedzinie innowacyjnych eko-technologii, na przykład LED, produkcji ekologicznego oświetlenia nowej generacji na świecie.

Możemy spojrzeć 100 lat wstecz. Widzimy, że działalność gospodarcza człowieka faktycznie zwiększyła się 40 razy i to jest prosty rachunek na podstawie wzrostu PKB rocznie, który wynosi 3,7%. Z drugiej strony, jeśli przez kolejnych 100 lat trend pozostanie taki sam, co oznacza, że nic nie zrobiliśmy, to działalność gospodarcza człowieka wzrośnie następne 40 razy. A patrząc na cały okres 200 lat, ujrzymy 1600-krotny rozwój działalności gospodarczej od 1900 roku. Oto przykład, który w rzeczywistości pochodzi z raportu ONZ z 2006 roku. W tej chwili mamy około 1,3 miliarda ludności, czyli dokładnie tyle samo co populacja Chin, która przyczynia się do około 40% PKB rolnictwa na świecie łącznie, a 30% powierzchni Ziemi, 70% gruntów rolnych, ziarna wyprodukowanego na świecie, w rzeczywistości przeznacza się dla zwierząt hodowlanych. Generuje to 18% dwutlenku węgla i jednocześnie jest to największe źródło zanieczyszczenia wody. (...) A więc dieta z małą ilością mięsa i promocja wegetarianizmu, to możemy teraz zrobić. To znaczy teraz, nie jutro, dzięki temu nie tylko zwiększymy efektywność energetyczną, lecz również zredukujemy efekt cieplarniany, i to ostatecznie przyniesie korzyść wszystkim.

5. Referat p. Judy Chen na temat: „Zmiany klimatu i bioróżnorodność". Pani Chen jest obecnie przewodniczącą Ocean Park Conservation z Hongkongu, członkiem rady Ocean Park Corporation z Hongkongu, członkiem komitetu UNICEF- Hongkong. Jest także honorowym członkiem Wolong Panda Club w Chinach, a także członkiem Civic Education Committee, HKSAR Government.

Obecne tempo ocieplania się planety uważa się za przynajmniej 10-krotnie większe od tempa ocieplania po ostatniej epoce lodowcowej. Widzimy podnoszenie się poziomu morza. Zmienia się wzorzec globalnych opadów atmosferycznych. Cieplejszy świat oznacza, że ogólnie będzie więcej opadów deszczu. Zwiększa się ilość dwutlenku węgla w atmosferze, który rozpuszcza się w wodzie, sprawiając, że ocean jest bardziej kwaśny niż przedtem. To powoduje zmiany w zakresie występowania gatunków. Zmiany klimatu powodują zmiany w rozmieszczeniu i obfitości ryb, bezkręgowców i roślin w środowisku morskim. To powoduje, że zwierzęta migrują dalej na północ i dalej na południe. Nasze rośliny zmieniają się, klimat się zmienia, wiele zwierząt zależnych od geograficznej strefy i siedlisk stoi przed bardzo trudnym zadaniem przystosowania się. Tracąc nasze cenne ziemie, tracąc nasze cenne zwierzęta, musimy starać się rozgłaszać przesłanie i zachęcać więcej osób, by do nas dołączyły. Mamy bardzo mało czasu, by dokonać zmiany.


Pełne teksty wypowiedzi prelegentów - w pliku do pobrania

plik do pobrania: Hongkong - cz.1 _ Referaty
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce