strona głónamapa stronykontakt

Konferencja w Taichung, Formoza (Tajwan) _ 2009 Cz.2

Konferencja „Chrońmy nasz dom z miłością (L.O.V.E.)*"

Taichung, Formoza (Tajwan)
11 października 2009 r.
Cz. 2: Pytania i odpowiedzi

*w 4 wymiarach: LOHAS (Lifestyle Of Health And Sustainability - zdrowy i ekologiczny styl życia), Organicznym, Wegańskim i Ekologicznym


dr Liu Shaw-Chen Dyrektor Centrum Badań Zmian Środowiskowych Akademii Sinica:

 Jakie specjalne działania sugerujesz, by zredukować gazy cieplarniane? I czy te działania są efektywne?

SM (Supreme Master Ching Hai):

Aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, musimy powstrzymać źródło ich emisji. Zlikwidujmy przemysł zwierzęcy, a zatrzymamy emisję gazów cieplarnianych. Zgodnie z nowymi badaniami hodowla zwierząt odpowiedzialna jest za ponad 50% emisji. To są nowe badania, nowe wnioski. Ponieważ przedtem ONZ oszacowała, że jest to tylko 18%. A teraz naukowcy odkryli, że ponad 50% całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z hodowli zwierząt, pochodzi z przemysłu zwierzęcego.
Jeśli więc cały świat przejdzie na dietę wegańską. i przemysł zwierzęcy zatrzyma się, to 50% gazów cieplarnianych zacznie szybko opadać, ponieważ większość emisji pochodzącej od zwierząt hodowlanych stanowi metan, nie dwutlenek węgla.
Wie to pan bardzo dobrze, doktorze Liu. METAN - jest groźnym gazem cieplarnianym, którego potencjał cieplarniany jest 21 razy większy niż dwutlenku węgla. To właśnie dlatego sektor hodowli zwierząt jest w większości odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Przynajmniej w ponad 50%. Na dodatek, dobra wiadomość jest taka, że metan jest bardzo krótkotrwałym gazem. Dwutlenek węgla może przetrwać w atmosferze dziesięciolecia, a metan ma trwałość tylko około 12 lat. Dlatego właśnie naukowcy, wliczając naukowca z NASA dr Gavina Schmidta, stwierdzili nawet, że „Bardziej opłacalne może być zmniejszenie ilości metanu w atmosferze, niż zmniejszenie ilości dwutlenku węgla". Dosłownie go zacytowałam. Dlatego też efektywniej i mądrzej dla nas jest skupić się najpierw na metanie i aby to zrobić musimy zatrzymać jego źródło nr 1, przemysł mięsny. W tym celu, musimy zmienić naszą dietę.
Naukowcy również odkryli, że jeśli zmienimy dietę na wegańską, zwolnimy ogromne połacie ziemi z produkcji ziarna na karmę dla zwierząt i zwrócimy je lasom albo przeznaczymy na wyżywienie ludzi. Nawet ty tak powiedziałeś, doktorze Liu, w wywiadzie na kanale Supreme Master Television, że te lasy będą wtedy naturalnie chłonąć węgiel, będą obszarami absorpcji i usuwania dużej ilości gazów cieplarnianych z atmosfery. Według naukowców z Holandii, lasy będą tak skuteczne w absorpcji dwutlenku węgla, że oszczędzi to wiele pieniędzy i energii potrzebnej na wynalezienie drogich technologii, aby zrobić to, co drzewa potrafią najlepiej. Gdyby każdy był weganinem, a rolnicy stosowali organiczne uprawy, to zasiewy będą absorbować kolejne przynajmniej 40% dwutlenku węgla z powierza

Huang Mu-Lang artysta - obrońca środowiska:
Kiedy czytałem twoją książkę „Szlachetne dzikie zwierzęta", zastanawiałem się, jak zostało ustalone NQ (Noble Quality - Iloraz Szlachetności) zwierząt. Proszę, powiedz nam, jeśli NQ ludzi jest o wiele niższe, to jak ludzie mogą to nadrobić, i jak ludzie mogą przyjąć pogląd na świat w którym współistnieją z naturą?
Najwyższa Mistrzyni, osiągnęłaś poziom jedności ze wszystkimi stworzeniami. Ogromnie podziwiam twoją bezgraniczną miłość. Jednak w czasie globalnych zmian klimatycznych, częstych klęsk żywiołowych i globalnego kryzysu, w celu uniknięcia całkowitego zniszczenia, czy masz więcej konkretnych instrukcji i wytycznych, oprócz pełnych miłości wykładów do ludzi?

SM: Odpowiadając na twoje pierwsze pytanie, mnie także to zaskoczyło, zaskoczyło mnie odkrycie różnic w NQ (Noble Quality) - czyli Ilorazu Szlachetności - pomiędzy rasami, pomiędzy zwierzętami, różnymi zwierzętami, oraz między zwierzętami a ludźmi.
NQ odnosi się do naszego Ilorazu Szlachetności i Ilorazu Szlachetności u wszystkich istot. W książce „Szlachetne dzikie zwierzęta" wymieniłam kilka przykładów NQ. Na przykład krowy mają Iloraz Szlachetności 40%; świnie - NQ 30%, psy - NQ 30%; gęsi - NQ 20%; kaczki - NQ 8% itd. Natomiast u ludzi, jest wielu z nas, których średni NQ to 10%, a wielu innych ludzi ma NQ zaledwie 3%.
Dlaczego niektóre zwierzęta mają wyższy NQ? Zapytałam ich, a one powiedziały: to dlatego, że mają więcej bezwarunkowej miłości.
Są zatem trzy sposoby, aby podnieść nasz Iloraz Szlachetności i są to: po pierwsze, nigdy nie szkodzić żadnej żywej istocie. Jedna prosta zasada wszystkich czasów, religii, wszystkich wielkich Mistrzów od niepamiętnych czasów. Po drugie, zawsze czyńcie innym dobro w każdej sytuacji. Idźcie za swoim sercem i intuicją, i jeśli ktoś potrzebuje kiedykolwiek pomocy, musimy im pomóc. (...) Iloraz Szlachetności oznacza, że przedkładamy innych ponad siebie, jesteśmy gotowi poświęcić się w każdej chwili dla dobrej sprawy. Jesteśmy gotowi w każdej chwili pomóc innym ludziom, którzy nas potrzebują, jak tylko możemy. (...) Utrzymujcie pełną miłości dietę wegetariańską. To numer 3. Jeśli nie możemy zrobić dużo więcej, np. działać dobroczynnie czy pomóc komuś, to róbcie tylko to, po prostu bądźcie wege. Ponieważ wegetariańska dieta ratuje setki zwierząt od śmierci.

Możemy poprawić nasz Iloraz Szlachetności poprzez miłość w działaniu. Zawsze przypominajmy sobie, by być szlachetnym, by czynić dobro, by pomagać potrzebującym i pomagać zwierzętom, kiedykolwiek możemy.

Oprócz NQ (Noble Quality) - co oznacza Iloraz Szlachetności - jesteśmy obdarzeni innym wewnątrz, to jest LQ. LQ (Loving Quality) oznacza Iloraz Miłości lub Iloraz Boskości - nazywamy go LQ od Loving Quality (Iloraz Miłości). Iloraz Miłości określa posiadanie bezwarunkowej miłości, która jest nawet ponad miłością między mężem i żoną, ponad miłością matki i dziecka. Ponieważ Iloraz bezwarunkowej Miłości oznacza, że mamy miłość do wszystkich istot, nie tylko do naszych krewnych i przyjaciół, jesteśmy gotowi poświęcić się lub pomóc każdemu, kto jest w potrzebie czy to naszym krewnym, czy całkowicie obcym, czy to naszemu dobroczyńcy, czy nawet naszemu wrogowi, o czym wspomniał Jezus: ,,Kochajcie wrogów''. To jest Iloraz Miłości, którą powinniśmy kultywować.
Wiele zwierząt ma wyższe LQ niż ludzie. Przykro mi znów. Było mi bardzo smutno, gdy to odkryłam. Na przykład dla zwierząt domowych LQ waha się od wysokiego, tak wysokiego jak 300%, do niskiego - 80%. (...) Na przykład psy, które macie w domu, mają LQ 110%. (...) Teraz, dla dzikich zwierząt... Ich LQ ma rozpiętość od wysokiego, też od 300 do niskiego 30. Na przykład przeciętne LQ dzikich małp to 100%; niedźwiedzie, które próbujemy ocalić na Arktyce, LQ 110%; słonie, LQ tylko 100%; wieloryby, LQ 300%.(...) Jak my, ludzie, możemy się porównywać? Średni LQ dla ludzi wynosi 20%. Najwyższe LQ wśród ludzi na tej planecie to 90%, a najniższe LQ pośród nas wszystkich wynosi tylko 5%.
Ale może to niektórym z nas pomoże ponownie przyjrzeć się temu, jak spędzamy nasz cenny czas, krótki czas na tej planecie i z czym z niej odejdziemy. Jeśli skupimy się na tym, aby zawsze być kochającym, niesamolubnym i życzliwym, nasze LQ i NQ, a nawet IQ wzrośnie bardzo szybko.

Lai Mao-Sheng, Professor, Yuanlin Community College Changhua County
Jak możemy zaapelować do wszystkich o szanowanie naszych zasobów wody, o zmniejszenie zużycia wody, utworzenie systemu do recyklingu wody oraz o pozyskiwanie deszczówki do utylizacji?

SM: Mówimy ludziom, aby stosowali rolnictwo organiczne, jak oszczędzać deszczówkę, wodę gruntową i jak oszczędzać ziemię sadząc drzewa, aby przyciągnąć deszcz, a drzewa także zatrzymują wodę w glebie, więc nie powoduje ona erozji gleby, nie odpływa etc., etc.
(...) Rolnicy w Au Lac, tzn. w Wietnamie, odkryli sposób na zbieranie obfitych plonów w czasie pory suchej, która trwa od listopada do maja. Sadzą rośliny odporne na susze, takie jak zielony groszek, orzeszki ziemne, czarny sezam, słodkie ziemniaki i białą fasolę, etc. Nie trzeba do tego w ogóle wody. Sadzą to po prostu w suchej ziemi, nawet arbuzy i melony - bez podlewania, bez irygacji, nic nie jest potrzebne. Rolnicy wyjaśniają, że liście z roślin strączkowych i innych rozrzucone po glebie absorbują z niej wilgoć.
(...) W suchych regionach Afryki i w Indiach używają określonych technik oszczędzania wody, i w rezultacie poziom wody wzrasta ponad to, co biorą ze swoich studni. W dzielnicy Alwar Radżastanu, w Indiach, mieszkańcy jednej z indyjskich wiosek byli w stanie pokierować wodą na tyle, by przywrócić do życia pięć płynących rzek, które umarły wcześniej.

Tan Ai-Chen: miłośniczka zwierząt, aktorka filmowa i TV, prezenterka programu o gotowaniu wegetariańskim
Jak jedząc wegetariańskie pożywienie możemy utrzymać naszą dietę prostą i ciało pełne energii o pięknym wyglądzie?

SM: (...) Proszę, niech pani nie radzi swojej publiczności w telewizji, aby jedli tylko brązowy ryż i sezam. Pomimo tego, że według Oshawy, japońskiego dietetyka... on był bardzo zdrowy i bardzo, bardzo sławny, napisał książkę o odżywianiu i o tym, jak wyleczyć raka i wszelkiego rodzaju nieuleczalne choroby brązowym ryżem i sezamem.
Jem brązowy ryż, sezam wiele, wiele razy, kiedykolwiek jestem zbyt zajęta, nie mogę nawet gotować lub nie chcę kłopotać moich pomocników gotowaniem, bo oni też są zajęci. Wtedy wszyscy razem jemy brązowy ryż i sezam. Dla większości z nas nie ma problemu. Problem jest, jeśli jemy za dużo bogatego jedzenia. (...) Nigdy nie doświadczyłam żadnych zdrowotnych problemów, kiedy byłam na diecie z ryżu, sezamu i wody.
Mamy tony składników odżywczych, smacznego jedzenia z królestwa warzyw, owoców, którymi można się cieszyć na surowo, w formie płynnej lub gotowanej. One są smaczne, zdrowe i dają nam obfitość energii wewnątrz i czynią nas młodymi, energicznymi na zewnątrz. Będziemy czuli się szczęśliwi i bardzo energetyczni.
Wielu lekarzy w Ameryce radzi ludziom być weganami. Leczą pacjentów dietą wegańską i oni stają się zdrowsi, bez lekarstw, wydłuża się średnia długość życia takiej osoby.

Chen Tien-Wen, deputowany Rady Miasta Taichung
Aby odpowiedzieć na wezwanie Administracji Ochrony Środowiska o dzienną redukcję dwutlenku węgla o 1kg, nasza rada odbyła posiedzenie we wrześniu i przedstawiła projekt wydawania przez jeden dzień w tygodniu wegańskich posiłków uczniom wszystkich publicznych szkół w Taichung. (...)
Dla równowagi i przetrwania Ziemi wszyscy powinniśmy dokonać wysiłku, bycie wege jest czymś, co każda osoba może zrobić. Jedzenie wegetariańskich posiłków jeden dzień w tygodniu to początek.

Lin Hsu Wen-Er , redaktor naczelny wydawnictwa Persimmon i dyrektor generalny strony www.vegeplanet.com.
Przedtem był problem palenia papierosów. Teraz palacze muszą wyjść na zewnątrz budynków, by zapalić. Uważam, że jest to bardzo dobry wynik Ustawy Kontroli Tytoniu. Czy jest zatem możliwe, że przeforsujemy ustawę o produktach mięsnych, taką jak Ustawa Kontroli Tytoniu, tak aby kupujący mięso mogli przynajmniej zobaczyć etykietki z ostrzeżeniem na produktach mięsnych? Coś jak: „Białko zwierzęce jest szkodliwe dla twojego zdrowia". „Spożywanie mięsa zwiększa emisję węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia". Poprzez legislację możemy sprawić, że jedzący mięso zobaczą etykietę, która przypomni mu, że stek lub krewetka, leżąca przed nim, kosztuje ogromną cenę, którą wszyscy musimy zapłacić.

SM: Nawet jeśli umieścimy etykiety ostrzegające na opakowaniach mięsa, to nie jest wystarczające. Teraz widzimy, że mięso jest wszędzie, legalnie zabija nas i nasze dzieci, legalnie zabija naszą planetę, zabija nasze środowisko na skalę masową! Musimy zatrzymać produkcję zwierzęcą teraz i za wszelką cenę, jeśli chcemy utrzymać tę planetę, zwaną domem. Rząd w każdym przypadku daje subsydia na przemysł zwierzęcy. Zatem te subsydia mogą być użyte na zamianę mięsa i powiązanych biznesów na zdrowy wegański biznes. To jest dobre dla ludzi, dobre dla biznesu, dobre dla planety.
Gdyby każdy zobaczył, w jaki sposób traktowane są kurczaki i świnie, w jaki sposób traktowane są małe kurczaczki, mielone żywcem, nie sądzę, by kiedykolwiek chcieli znów jeść mięso. Lecz nie wolno nam nawet tego zobaczyć. Większość farm jest przed nami ukryta, ukryta z dala od naszego sumienia. A my, z powodu niewiedzy, przyczyniamy się do całego tego cierpienia. I nie wiedząc, karmimy trucizną nasze delikatne, małe, bezbronne, niewinne dzieci i zastanawiamy się, dlaczego chorują, są chore i musimy przysporzyć im więcej cierpienia leczeniem, zastrzykami, operacjami, i powodować tak wiele bólu nam samym, rodzicom. Gdyby tylko wszyscy ludzie wiedzieli o tym. Starajmy się ich poinformować, proszę, pomóżcie poinformować każdego. To przekracza piekło.

Lin Hung-Rui, prezes Suiis, pierwszej witryny internetowej promującej wegetarianizm na Formozie :
Co możemy zrobić lub zmienić w dziedzinie promowania wegetarianizmu, żeby pomóc cofnąć globalne ocieplenie dzięki społecznej analizie sieciowej, takiej jak Facebook, Twitter i Plurk?

SM: Proszę, zrób to szybko - teraz! Promowanie chłodzącej planetę diety wegańskiej poprzez społeczną sieć jest z pewnością dobre, tak, tak! Możecie użyć jej, żeby szerzyć ideę wege, wege korzyści, ratującą planetę dietę wege i sama witryna internetowa powinna robić to również. Powinniśmy informować ludzi, co jest dla nich dobre, ponieważ to jest również dobre dla nas. Mieszkamy na tej samej planecie.

Luo Hon-Xian, były hodowca świń, wegetarianin:
Pamiętam, że raz przyszedł handlarz, by wziąć ode mnie świnie, i razem z handlarzem wyciągaliśmy świnię. Kiedy ją wyciągaliśmy, inne świnie zaczęły się niepokoić. Były naprawdę przestraszone, więc zaczęły biegać. Ta scena miała wielki wpływ na mnie i wciąż to czuję. Jestem teraz kierowcą ciężarówki i zajmuję się rolnictwem organicznym. Pozostałą ziemię zamieniłem w gospodarstwo organiczne.
Chciałbym poradzić wszystkim hodowcom na świecie i na Formozie, aby zrezygnowali z hodowli zwierząt. W rzeczywistości świnie są bardzo inteligentne. Kochają się nawzajem i są bardzo zżyte. Co ludzie na świecie powinni zrobić i z czego zrezygnować, aby ocalić naszą planetę?

SM: W swoim przemówieniu odpowiedział pan na własne pytanie. Musimy zrezygnować z mięsa, to wszystko, po prostu zrezygnować z mięsa. Zrezygnować z mięsa, a będziemy mieć wszystko inne. Będziemy mieć wspaniałą planetę, przyszłość dla naszych dzieci, będziemy mieć raj na Ziemi. To jest naprawdę warte zmiany. I brawa dla twojej decyzji o zaprzestaniu hodowli świń i zostaniu weganinem. A nawet zostałeś organicznym rolnikiem, mój Boże, stajesz się lepszy i to tak szybko, tak szybko. Jestem pod wrażeniem. A teraz promujesz nawet świadomą miłość do zwierząt poprzez prawdziwe wysiłki i działanie.

Chen Hsueh-Yu, nauczyciel matematyki:
Słyszeliśmy, że pole energii praktykujących duchowo możne zmienić świat materialny, tak więc, jeżeli więcej osób rozpocznie praktykę duchową, czy możemy szybciej zmniejszyć szkody wynikłe ze zmiany klimatu?

SM: Oczywiście masz rację w tym, że pole magnetyczne praktykujących duchowo może zmienić świat materialny. Jednak do pewnego stopnia to zależy od tego, jak wielka jest karmiczna zapłata całej populacji ludzi na planecie. Jeśli jest wiele złej karmy (zapłaty) o ciężkiej wadze, to potrzebujemy o wiele więcej praktykujących duchowo, by go wynieść. Najlepiej jednak jest, by ludzie sami się przebudzili i zneutralizowali negatywny efekt tego, co robią. Im więcej praktykujących, tym więcej będziemy mieli korzyści i podnoszącej energii do przeciwstawienia się ciemności tego świata. Musimy jednak wykorzystać te wibracje w praktyce, jak również tę wiedzę w działaniu. Po prostu postanówcie żyć bardziej szlachetnie, wieść bardziej współczujące życie i kroczyć ścieżką miłości. Musimy być zdeterminowani i postanowić, że od teraz nie skrzywdzimy żadnych istot za żadną cenę. Zamiast tego, będziemy pomagać każdemu ewoluować, by cieszył się życiem w imię Boga, w miłości Buddy.

Amelita Navarro , burmistrz miasta Santiago:
Filipiny, jako kraj usytuowany w pasie tajfunów, ucierpią z powodu uderzenia zmian klimatu wcześniej niż przewidywaliśmy. Przykładem tego jest sztorm Undoy, który zatopił metropolię Manili. Następnie, w ciągu zaledwie tygodnia, tajfun Pepeng zatopił północny Luzon, co zostało przez biuro meteorologiczne zaklasyfikowane jako pierwszy sztorm, który trwał na lądzie ponad 10 dni, niszcząc całe północne Luzon. Tak mi przykro. To wszystko z powodu zmian klimatu. To dlatego jesteśmy zjednoczeni z tobą w minimalizowaniu globalnego ocieplenia. Jeszcze raz dziękuję ci za sianie nasion wegetarianizmu w moim mieście, Santiago. To trudna praca, ale podejmiemy wyzwanie i to wyzwanie musi się zacząć teraz.

SM: Dziękuję, pani burmistrz. Dziękuję za to, że jesteś tak dobrą matką dla swoich współobywateli. Dziękuję za taką matczyną miłość i nawet większą miłość, że nie tylko stałaś się przykładem wyboru pełnej miłości diety, lecz także wprowadziłaś prawo i zachęcasz swoich obywateli i inne prefektury do zrobienia tego samego.
Nie możemy odwrócić skutków zmian klimatu w przeszłości. Cokolwiek wydarzyło się z powodu tajfunów, powodzi i trzęsień ziemi itd. na Filipinach i gdzie indziej, nie możemy odwrócić skutku. Ale możemy zatrzymać przyszłe katastrofy robiąc to co ty, zmieniając, zwracając się ku współczującej wegetariańskiej diecie i zachęcając innych do robienia tego samego. Rząd ma władzę, by tego dokonać. Błagam wszystkie rządy świata, proszę, zróbcie to, zanim będzie za późno, przez wzgląd na naszych obywateli i wasze własne dzieci też. Błagałam wiele razy i modliłam się do Niebios, by manifestowały się fizycznie na tej planecie, by obudzić liderów, ludzi, jednego po drugim. Modlę się o to wszystko. I mam nadzieję, że liderzy, rządy i ludzie słuchają. Ważne są rządy - musimy dać przykład, musimy użyć siły rządzenia, by ocalić planetę. To jest jedyna szansa. Naprawdę życzę wszystkim rządom by szli za pani przykładem. Ale dziękuję ci tak bardzo za bycie pochodnią w ciemności. Potrzebujemy więcej takich pochodni jak ty.

MC: Mistrzyni, zanim zamkniemy naszą konferencję, czy zechciałabyś dać nam ostatnie krótkie przesłanie?

SM: Jestem dumna i poruszona rządami Formozy i Taichung, które niosą światła pochodni w kierunku jaśniejszego wegańskiego świata. Jak już mówiłam wcześniej, naprawdę wierzę, że Formoza mogłaby stać się pierwszym wegańskim krajem na kuli ziemskiej. Widząc wasze kroki w kierunku pokoju i współczucia, napełnia mnie nadzieja, że razem będziemy mogli ocalić tę planetę. Cokolwiek zyskaliśmy dzisiaj, proszę idźcie naprzód, postępujcie z miłością, informując innych o potrzebie robienia tego samego, to jest: bycia wege, bycia eko, a nasza planeta będzie ocalona.


pełne teksty wypowiedzi znajdują się w pliku do pobrania

plik do pobrania: Taichung_2009_Pytania i odpowiedzi
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce