strona głónamapa stronykontakt

Wegetarianizm / weganizm - dlaczego? QUIZ

Wegetarianizm / weganizm - dlaczego ?

Cz.7. QUIZ

Odpowiedzi na pytania tego quizu zajmą ci 15 minut.
Szczerze odpowiedz na wszystkie te pytania i wyciągnij wnioski.


1. Czy podałbyś truciznę swojemu dziecku ?

- Tak - Nie

2. Czy słyszałeś o tym, że w mięsie są skumulowane antybiotyki, sterydy, hormony, dioksyny, priony, pestycydy i in. szkodliwe substancje ? *(1)

- Tak - Nie

3. Czy wiesz, że człowiek ma budowę zwierzęcia roślinożernego ? *(2)

- Tak - Nie

4. Czy wiesz, że niektóre rośliny zawierają więcej białka niż mięso i jest ono lepiej przyswajalne przez organizm człowieka ? *(3)

- Tak - Nie

5. Czy wiesz, że większość chorób cywilizacyjnych (jak np. alergie, cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, artretyzm, miażdżyca) jest wynikiem spożywania mięsa ?

- Tak - Nie

6. Czy zauważyłeś, że diety oczyszczające, odtruwające i regenerujące organizm to diety roślinne ?

- Tak - Nie

7. Czy wiesz, że na całym świecie są miliony wegetarian/wegan i ich liczba wzrasta lawinowo ? *(4)

- Tak - Nie

8. Czy widok świeżych owoców i warzyw lub kolorowo przyozdobionych nimi potraw pobudza twój apetyt?

- Tak - Nie

9. Czy widok surowego mięsa, a zwłaszcza całego martwego zwierzęcia, wywołuje u ciebie odrazę ?

- Tak - Nie

10. Czy wiesz czym jest kawałek mięsa i jaką przechodzi drogę, zanim trafia na talerz ?

- Tak - Nie

11. Czy współczujesz każdemu, kto odczuwa ból i strach ?

- Tak - Nie

12. Czy uważasz, że wszystkie zwierzęta odczuwają ból i strach (a nie tylko psy i niektóre inne zwierzęta domowe) ? Czy im współczujesz, gdy widzisz ich ból i strach ?

- Tak - Nie

13. Czy gdybyś musiał sam zabić zwierzę, by zjeść jego mięso, zrobiłbyś to? Wyobraź sobie siebie w tej roli.

- Tak - Nie

14. Jeśli wierzysz, że jesteś dzieckiem Boga, który stworzył ciebie na własne podobieństwo, to czy postrzegasz Boga jako rzeźnika ?

- Tak - Nie

15. Czy na pamiątkę narodzin Jezusa bierzesz udział w wigilijnym masowym mordzie ryb ?

- Tak - Nie

16. Czy współczujesz głodującym ludziom ? Czy gdybyś mógł im pomóc, zrobiłbyś to ? *(5)

- Tak - Nie

17. Czy wiesz, że likwidując spożycie mięsa na rzecz spożycia roślin wszyscy ludzie na świecie mieliby dość pożywienia ? *(6)

- Tak - Nie

18. Czy słyszałeś o tragicznych skutkach zmian klimatycznych na Ziemi?

- Tak - Nie

19. Czy współczujesz ofiarom powodzi, susz, tajfunów, tsunami, trzęsień ziemi ?

- Tak - Nie

20. Czy wiesz, że przemysł mięsny w większym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia niż transport czy cokolwiek innego? *(7)

- Tak - Nie

21. Jaki świat tworzysz dla swoich dzieci i wnuków ?


*(1) Chemikalia stosowane w uprawie roślin i dodawane do paszy, kumulują się w ciele zwierzęcia osiągając niekiedy stężenie tysiące razy silniejsze niż w pokarmie, którym żywi się zwierzę.

*(2) Zęby i szczęki człowieka dostosowane są do siekania i rozcierania pokarmu, ślina jest zasadowa i zawiera ptialinę, ilość kwasu solnego w żołądku jest niewielka, jelita są długie - stąd nie ma możliwości, aby mięso zostało odpowiednio strawione.

*(3) Świeże mięso zawiera ok. 20% białka, podczas gdy niektóre produkty roślinne zawierają: Pożywienie Zawartość protein Tofu (z soi) 16 % Gluten (z mąki) 70 % Kukurydza 13 % Ryż 8,6 % Soja, fasola czerwona, cieciorka, soczewica, itp. 10 - 35 % Migdały, orzechy włoskie, nerkowce, orzechy laskowe, itp. 14 - 30 % Nasiona dyni, sezamu, słonecznika, itp. 18 - 24 %

*(4) Wg badań przeprowadzonych przez Nielsen i EURISPES (European Institute of Political, Economical and Social Studies) w Wlk. Brytanii są 3 miliony wegetarian (inne źródła podają liczbę 8 mln), we Włoszech - 7 mln, w Niemczech - 1,3 miliona. Szacuje się, że w Polsce jest od 500 tysięcy do 3,5 mln wegetarian lub prawie wegetarian.

*(5) Z Deklaracji Rzymskiej na Światowym Szczycie Żywnościowym (1996 r.): "Uważamy, że nie można tolerować sytuacji, w której ponad 800 milionów (!) ludzi na całym świecie (...) nie ma wystarczającej ilości jedzenia".

*(6) Aby wyprodukować mięso zużywa się: M ziemię: wołowina wymaga 45 razy więcej ziemi niż warzywa i 16 razy więcej niż zboża; M wodę: dziesiątki a nawet setki razy więcej niż dla warzyw i owoców, łącznie ok. 75% światowych zasobów wody pitnej; M energię: 10 razy więcej niż na produkcję warzyw.

*(7) Opublikowany w 2006 roku, raport "Livestock's Long Shadow" Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ONZ, oraz późniejsze badania i analizy przeprowadzane przez różne instytucje, nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że przemysł mięsny jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. W 2006 roku szacowano, że hodowla zwierząt jest źródłem 18% gazów cieplarnianych (to jest więcej niż łącznie cały transport na świecie), ostatnio zaś analizy rozszerzono na cały przemysł mięsny i okazało się, że ma on co najmniej 50% udziału w procesie ocieplania się klimatu Ziemi.

* * * * *

Znasz cel i sens tego quizu. Sam wiesz jakie odpowiedzi są poprawne. Nie odsuwaj od siebie świadomości ogromu problemów i cierpienia jakie stwarza jedzenie mięsa - tobie, twoim dzieciom, wszystkim ludziom i zwierzętom, całej planecie. Nie jedz już więcej mięsa, zostań wegetarianinem, a najlepiej weganinem.

Czy widziałeś sceny z farm hodowlanych, z rzeźni, z transportu zwierząt? Jeśli NIE - obejrzyj je!, a wtedy na pewno zostaniesz wegetarianinem! Wejdź na stronę www.peta.org. i zobaczysz tam sceny, które są codziennością "produkcji mięsa", a w które aż trudno uwierzyć, i już nigdy więcej nie weźmiesz w tym udziału.


Pójdź z odwagą za swoją mądrością i współczuciem!

Zamień zwyczaj i przyjemność jedzenia mięsa na zwyczaj i przyjemność jedzenia roślin.

To łatwiejsze niż ci się może wydawać.

plik do pobrania - Wege-dlaczego? Cz.7.QUIZ
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce