strona głónamapa stronykontakt

Krótka biografia Najwyższej Mistrzyni Ching Hai

Mistrzyni Ching Hai urodziła się w Au Lak (Wietnam). Jej ojciec, poważany naturopata, interesował się literaturą światową i filozofią. Bliskie mu były nauki Lao Tzu i Chuang Tzu, dostępne Mistrzyni Ching Hai już jako małemu dziecku. Czytała te i inne teksty filozoficzne Wschodu i Zachodu, zanim jeszcze zaczęła uczęszczać do szkoły podstawowej.

Mistrzyni Ching Hai nie była typowym dzieckiem. Często można Ją było zastać przy czytaniu literatury filozoficznej, podczas gdy inne dzieci odrabiały lekcje albo się bawiły. Kiedy Jej zaniepokojony ojciec zapytał, czy rozumie te prace, odpowiedziała: „Ojcze, gdybym nie rozumiała, nie interesowałoby mnie dalsze ich czytanie.” Nadal się niepokoił, ale ponieważ Jej wyniki w szkole były niezmiennie doskonałe, zaczął wspierać Jej nietypowe zainteresowania.

Jej rodzicie, choć katolicy, otwarci byli również na nauki buddyzmu. Babka Mistrzyni, buddystka, z którą uwielbiała spędzać czas, uczyła Ją buddyjskich pism i rytuałów. W rezultacie Mistrzyni Ching Hai rozwinęła bardzo otwartą postawę wobec religii. Rano chodziła do kościoła katolickiego, po południu do buddyjskiej świątyni, a wieczorami słuchała wykładów z pism świętych. Te wczesne poszukiwania pozostawiły Ją z wieloma pytaniami, na które nie potrafiła znaleźć odpowiedzi: „Skąd przyszliśmy?” „Co to jest życie i śmierć?” „Dlaczego ludzie są tak różni?”

Kiedy podczas wojny w Jej mieście brakowało lekarzy i pielęgniarek, Mistrzyni po lekcjach pomagała w szpitalu. Myła pacjentów, opróżniała baseny, roznosiła przesyłki, starając się nieść ulgę w cierpieniu. Przyjaciele z różnych krajów często nazywali Ją ‘żyjącym Buddą” lub ‘zabawną świętą’, z powodu Jej serdeczności i poczuciu humoru. Przez całe życie wegetarianka,  znana była z tego, że zabierała do domu zranione zwierzęta, opiekowała się nimi i wypuszczała na wolność. Widok zabijania zawsze budził w Niej sprzeciw. Jeśli widziała, jak zabijano jakieś zwierzę, płakała i pragnęła móc zapobiec cierpieniu na świecie.

Kiedy Mistrzyni Ching Hai była dzieckiem, pewien astrolog powiedział, że jest niezwykłą i bardzo inteligentną istotą, o wyjątkowym charakterze i moralności. Przepowiedział, że osiągnie oświecenie, a jeśli wyjdzie za mąż, będzie żyła w szczęśliwym związku z oddanym Jej mężem. Ta sama przepowiednia powtarzana była wielokrotnie w Jej późniejszym życiu. (Nawet w innych krajach!) Kiedy Mistrzyni Ching Hai opuściła dom, by udać się w Himalaje, Jej matka poszła do świątyni modlić się o radę. Wybrała świątynię, w której, jak mówiono, Bodhisattwa Avalokitesvara odpowiadał na pytania swoich wyznawców, i taką otrzymała odpowiedź: „Twoja córka jest bardzo rzadkim i szlachetnym dzieckiem, jednym na miliard. Przyszła na ten świat by, razem z Quan Yin wypełnić misję ocalenia istot czujących od nieszczęścia".

Przez jakiś czas pracowała w Niemczech jako tłumacz dla Czerwonego Krzyża i równocześnie jako woluntariuszka w służbie dla wietnamskich uchodźców. Pracując z Czerwonym Krzyżem, Mistrzyni Ching Hai stykała się z cierpieniem uchodźców z wielu krajów. Będąc stałym świadkiem nieszczęść sprowadzanych przez wojny i katastrofy naturalne, walczyła, by złagodzić ich skutki. Szybko jednak uświadomiła sobie, jak niemożliwym było posiadanie jakiegokolwiek znaczącego wpływu na cierpienia ludzkości. To wzmocniło Jej postanowienie osiągnięcia oświecenia. Wiedziała, że był to najlepszy sposób na uśmierzenie bólu ludzkości. Dlatego, podczas pobytu w Europie, jeszcze sumienniej praktykowała medytacje, szukała nowych nauczycieli i czytała wszelką dostępną literaturę duchową. Praktykowała wieloma metodami, czuła jednak, że żadna z nich nie była efektywna. Nie doświadczała, opisywanych w pismach, zjawisk duchowych ani nie osiągała stanu oświecenia. Ta sytuacja stawała się dla Niej coraz bardziej nie do zniesienia.

Będąc w Niemczech, Mistrzyni Ching Hai szczęśliwie poślubiła niemieckiego naukowca, posiadającego doktoraty w dwóch dziedzinach. Życzliwy, uważny i wspierający, został wegetarianinem, podróżował ze swoją żoną na pielgrzymki i wspierał Jej działalność dobroczynną. Mimo to Mistrzyni Ching Hai czuła, że musi zrezygnować z małżeństwa, by pójść za swoim duchowym celem. Długo dyskutowała o tym ze swoim mężem i separacja nastąpiła za jego zgodą. Chociaż była to niezwykle trudna decyzja dla nich obojga, czuła, że była ona jedyna właściwa w Jej dążeniu do oświecenia.

Po rozwiązaniu małżeństwa, Mistrzyni Ching Hai rozpoczęła poszukiwania doskonałej metody, mogącej doprowadzić do uzyskania wyzwolenia w ciągu jednego życia. Jednak żaden z Jej nauczycieli nie znał takiej metody. Przebyła tysiące mil i szukała przez wiele lat, wreszcie znalazła  himalajskiego Mistrza, który inicjował Ją w Metodę Quan Yin i udzielił Jej Najwyższego Boskiego Przekazu. Praktykując Metodą Quan Yin, po pewnym czasie osiągnęła pełne oświecenie. Kontynuowała praktykę, pogłębiając swoje zrozumienie i przez pewien czas pozostawała w odosobnieniu w Himalajach.

Ostatecznie Mistrzyni Ching Hai pojechała na Formozę. Pewnego wieczoru, kiedy medytowała w pomieszczeniu za małą świątynią, a na zewnątrz szalał tajfun, grupa ludzi przerwała Jej pukaniem do drzwi. Nieproszeni goście powiedzieli: „W odpowiedzi na nasze modlitwy Bogini Litości powiedziała nam, że jesteś wielkim Mistrzem i że powinniśmy modlić się do Ciebie o Drogę osiągnięcia wyzwolenia.” Mistrzyni Ching Hai próbowała odesłać ich z powrotem, ale oni nie chcieli odejść. Wreszcie wzruszona ich szczerością i oddaniem, zgodziła się ich inicjować po kilkumiesięcznym okresie oczyszczania i wyrażeniu zgody na przyjęcie diety wegetariańskiej.

Nieśmiała z natury Mistrzyni Ching Hai nie szukała uczniów. W rzeczywistości uciekała od ludzi, którzy Jej szukali. Tak było w Indiach, w Niemczech, na Formozie i również w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadziła skromne życie w małej świątyni. Tym razem, na Formozie, kiedy została ‘odkryta’ po raz trzeci zrozumiała, że nie wolno Jej uciekać od nieuniknionych zadań, które przed nią stały. Zaczęła dzielić się przesłaniem Prawdy ze wszystkimi, którzy chcieli słuchać, i inicjować szczerych aspirantów w Metodę Quan Yin.

Mistrzynię Ching Hai wyróżnia niezwykle szeroka znajomość wszystkich religii. Wielokrotnie powtarza, że: „Na początku, kiedy żyjący Mistrz przebywa na planie fizycznym, wszystkie nauki religijne są identyczne.” Studiowała słowa Jezusa, Buddy, Lao Tzu i wielu innych, interpretując łączące je podobieństwa i pozwalając nam zobaczyć Jej oczami, że wszyscy wielcy Mistrzowie mówili o tej samej Prawdzie. Wskazuje często na to, w jaki sposób różne religijne punkty widzenia wynikały z odmiennej interpretacji pism w różnych czasach i częściach świata. Dzisiaj miliony ludzi ze wszystkich ścieżek życia, z różnych tradycji religijnych doceniają doniosłość nauk Mistrzyni Ching Hai. Praktykujących Quan Yin oraz Centra Medytacyjne, można znaleźć w prawie każdym kraju na świecie. Mistrzyni Ching Hai wygłasza wykłady dla poszukujących, odpowiednio do ich przeszłości i kultury. Mówi po angielsku, francusku, niemiecku, chińsku i wietnamsku. W ostatnich latach podróżowała nauczając po całej Azji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Środkowej i Południowej Ameryce, Australii, Afryce, Europie i Rosji. Szczerych aspirantów, pragnących poznać i praktykować Metodą Quan Yin z Mistrzynią Ching Hai, zapraszamy do przyjęcia inicjacji.

Poza misją duchową, Najwyższa Mistrzyni Ching Hai koncentruje się również na niesieniu pomocy fizycznej, poprzez działalność humanitarną na całym świecie. I tak udzieliła pomocy:  ofiarom powodzi w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, Oregonie i Kalifornii, Malezji, na Filipinach, w Tajlandii, Kambodży, Wietnamie, Nepalu, Pakistanie, Bangladeszu, Chile, Wenezueli, Holandii, Belgii i Francji; ofiarom wielkiej powodzi w centralnych i zachodnich Chinach Kontynentalnych; ewakuowanym z powodu erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach; ofiarom pożaru w południowej Kalifornii i na Florydzie; ofiarom sztormów lodowych w Kanadzie i sztormów śnieżnych w Afganistanie; tym, których domy zostały zniszczone przez huragan Mitch w Hondurasie i Nikaragui, przez huragan Paulina w Meksyku, przez huragan Georges na Florydzie i na Karaibach, przez tornado w Bangladeszu, Alabamie i Australii, i tajfuny na Filipinach i Bahamach; i ofiarom trzęsień ziemi w Chile, Afganistanie, Iranie, Chinach, Los Angeles, Japonii, na wyspie Sachalin w Rosji i w Grecji. Pomoc humanitarną otrzymali również ludzie cierpiący z powodu wojen, terroryzmu czy wypadków, na przykład: głodu w Południowym Sudanie, Kambodży i Północnej Korei, bombardowania w Oklahomie, zawalenia się magazynów w Południowej Korei i zniszczeń powojennych w Czeczenii, Bośnii, Rwandzie, Sudanie itp. Będący się w trudnej sytuacji uchodźcy, bezdomni, dzieci, ludzie starzy i ci, których dorobek życia został zniszczony przez katastrofy, również znajdują się wśród odbiorców Jej pomocy. Finansowa i inna pomoc zostały dostarczone dla: uchodźców z Kosowa w Albanii, uchodźców wietnamskich w obozach na terenie Azji, ludzi starych i ubogich w Brazylii, Indiach, Armenii i Mongolii; sierocińców i szpitali w Benin, w Armenii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Wietnamie; Fundacji dla Dzieci Starlight i Szpitala Badawczego dla Dzieci św. Jude; kolonii trędowatych na Moluki na Hawajach i w Culion na Filipinach; instytucji prowadzących badania nad AIDS i rakiem w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii; rodzin z dziećmi opóźnionymi w rozwoju na Hawajach; społeczności duchowych w Indiach, Niemczech i Ugandzie, weteranów wojennych w Stanach Zjednoczonych. Pełne miłości i współczucia życie Mistrzyni Ching Hai stało się inspiracją dla podążających za Nią praktykujących, którzy starają się dorównać Jej przykładowi. Praktykujący Metodą Quan Yin dostarczają pomocy bezdomnym, biednym, starym i potrzebującym na całym świecie.

Chociaż nie szuka uznania, Mistrzyni Ching Hai została rozpoznana i uhonorowana za swoją działalność humanitarną przez rządy na całym świecie. Na przykład w 1993 roku, dzień 25 października został ogłoszony „Dniem Najwyższej Mistrzyni Ching Hai” przez burmistrza Honolulu na Hawajach, podobnie jak dzień 22 lutego w 1994 roku przez gubernatorów  stanów Illinois, Iowa, Wisconsin, Kansas,  Missouri i Minnesota. Otrzymała również „Światową Nagrodę Pokoju” w Honolulu i „Światową Nagrodę za Przewodnictwo Duchowe” na ceremonii w Chicago 22 lutego 1994r. Dygnitarze z całego świata, włącznie z prezydentem Clintonem, Buschem i Reganem, przesłali Jej listy gratulacyjne na ceremonię w Chicago. Został Jej również przyznany tytuł „Honorowego Obywatela Ameryki.”

W ostatnich latach Mistrzyni Ching Hai poświęciła się również twórczemu wyrażaniu swojego wewnętrznego piękna. Jej pełne inspiracji prace obejmują obrazy, wachlarze dekoracyjne, lampy, dekoracje wnętrz, projekty ogrodowe, projekty ubrań i biżuterii, kompozycje muzyczne, pieśni i poematy. Te dzieła sztuki są często dostępne w sprzedaży, w celu zebrania funduszy na Jej programy humanitarne.

Przez trzy kolejne lata, zaczynając od roku 1996, odbywały się charytatywne noworoczne wydarzenia muzyczne w Los Angeles i w Waszyngtonie D.C. W grudniu 1998r. odbyła się muzyczna gala „Jeden Świat Pokoju Poprzez Muzykę” w Audytorium Shrine w Los Angeles, miejscu wielu wieczorów Akademii Przyznawania Nagród. Czarujące i inspirujące poematy Najwyższej Mistrzyni Ching Hai, w połączeniu z cudownym wykonaniem przez sławnych artystów Hollywood i międzynarodowe osobistości muzyczne, ślą przesłanie miłości i pokoju głęboko w serca wielu. Portretując piękno i radość jedności z Boskością poprzez swój artyzm, Najwyższa Mistrzyni Ching Hai stała się pionierem w ‘dzieleniu się Prawdą poprzez muzykę’.

Mistrzyni Ching Hai powiedziała, że nie zawsze była oświecona. Prowadząc normalne ziemskie życie, poznała z doświadczenia nasze problemy, nasze bóle serca, pasje, pragnienia i wątpliwości. Zna również Niebiańskie Światy Królestwa Boga i wie, jak się tam dostać. Jej jedyną funkcją w tym momencie życia jest pomóc nam w naszej podróży od cierpienia i chaosu nieprzebudzonego stanu, do błogości i absolutnej jasności całkowitej Boskiej Realizacji. Jeśli jesteście gotowi, Ona tu jest, by zabrać was do Domu!

Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce