strona głónamapa stronykontakt

Podążać drogą miłości

Śladami żyjącego oświeconego Mistrza

(autorstwa Andrew Nicholls & John Barrera)

 

Będziemy szukać wszędzie

Choć odrobiny miłości,

By podzielić się nią ze wszystkimi istotami

We wszystkich zakątkach świata.

 

Najwyższa Mistrzyni Ching Hai, którą niektórzy z nas mieli przyjemność poznać, a nawet z Nią współpracować, wprowadza w czyn swoje przesłanie miłości dla innych.

 

Znana ze swojej działalności humanitarnej, artystycznej i duchowej ofiarowuje płynącą z serca pomoc milionom ludzi na całym świecie. Każdemu, kto jej potrzebuje, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry. Finansuje badania nad rakiem i AIDS, pomaga weteranom wojennym w USA, osobom starszym, bezdomnym, ludziom upośledzonym fizycznie i umysłowo, uchodźcom, ofiarom katastrof, trzęsień ziemi, powodzi i pożarów.

 

Motywem tych niezliczonych akcji pomocy jest bezgraniczne współczucie. To współczucie stało się znakiem firmowym tej pełnej dobroci osoby oraz międzynarodowej fundacji, którą Ona zainspirowała.

 

Oto cytat z wypowiedzi Najwyższej Mistrzyni Ching Hai: "Dzielimy się wszystkim, co mamy. Tak się to zaczyna. Następnie czujemy w sobie leciutką zmianę. Do naszej świadomości zaczyna przenikać coraz więcej miłości i wtedy coś sobie uświadamiamy. To jest dopiero początek. Jesteśmy tutaj po to, żeby się uczyć, rozwijać, żeby nauczyć się posługiwać swoją mocą, swoją bezgraniczną mocą miłości i zdolnościami twórczymi, tak abyśmy potrafili zmienić na lepsze każde miejsce na ziemi, w którym się znajdziemy".

 

LATA MŁODOŚCI

 

Najwyższa Mistrzyni Ching Hai urodziła się w środkowym Au Lak. W młodości często pomagała w szpitalach pacjentom potrzebującym opieki. Od wczesnego dzieciństwa jednak najistotniejsze były dla Niej poszukiwania duchowe, które przybrały różnorodne formy okazywania czci Bogu. Po wyjeździe na studia do Europy kontynuowała swoją działalność dobroczynną, pomagając w szpitalach oraz pracując jako tłumacz dla Czerwonego Krzyża. Szybko odkryła, że cierpienie i ból dotyczy w równym stopniu wszystkich ludzi we wszystkich zakątkach naszego globu. Pragnienie znalezienia remedium, by je uleczyć, stało się Jej najwyższym celem w życiu. I tak zaczęła się Jej podróż w poszukiwaniu duchowych odpowiedzi. Ceną była separacja z mężem, niemieckim lekarzem, mimo że ich małżeństwo było bardzo szczęśliwe.

 

PIELGRZYMKA W HIMALAJE

 

Wreszcie, w głębokich Himalajach, odnalazła oświeconego Mistrza, który przekazał Jej Metodę Quan Yin, technikę medytacji, która polega na kontemplacji wewnętrznego światła i dźwięku. Praktykując tą metodą, osiągnęła doskonałe oświecenie.

 

Niedługo po powrocie z Himalajów Mistrzyni Ching Hai przekazała metodę Quan Yin wielu osobom, które o to usilnie prosiły,  aby pomóc im w odnalezieniu wewnętrznej Prawdy. Medytacje techniką Quan Yin pozwoliły ludziom o różnych poglądach osiągnąć stan spokoju, radości i satysfakcji. Zapraszano Mistrzynię Ching Hai w celu wygłoszenia wykładów do USA, Europy, Azji, Płd. Ameryki. Zaproszona została również przez ONZ.

 

UPIĘKSZAMY ŚWIAT, W KTÓRYM ŻYJEMY

 

Mistrzyni Ching Hai nie tylko uczy jak pomagać innym, ale równocześnie zachęca, byśmy upiększali świat, w którym żyjemy. Dzięki medytacjom Mistrzyni Ching Hai rozwinęła w sobie wiele talentów wyrażanych w twórczości artystycznej, muzycznej i poetyckiej. W projektach mody i biżuterii wypowiada swe wrażenia wyniesione ze spotkań z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur i ukazuje ich wewnętrzne i fizyczne piękno. W roku 1995 odbyły się pokazy mody w słynnych w świecie mody miastach: Paryżu, Londynie, Mediolanie i Nowym Jorku. Dochody ze sprzedaży umożliwiły Mistrzyni stworzenie niezależnej Fundacji, finansującej akcje pomocy humanitarnej. Mottem Jej życia jest pogląd, że powinniśmy zawsze zarabiać na siebie i dzielić się naszymi zarobkami z innymi.

 

DOWODY UZNANIA I MARZENIA

 

Mimo że nigdy nie oczekiwała uznania za swoje zasługi, Najwyższa Mistrzyni Ching Hai została uhonorowana przez wiele rządowych i prywatnych organizacji. Między innymi otrzymała: Światową Nagrodę Pokoju, Światową Nagrodę za Przewodnictwo Duchowe, Nagrodę za Walkę o Prawa Człowieka, Nagrodę "Honorowej Obywatelki Świata za Udzielanie Pomocy Humanitarnej", Nagrodę za Zasługi dla Ludzkości. "Jest Ona światłem tego świata, wspaniałym człowiekiem, aniołem miłosierdzia dla nas wszystkich". Najwyższa Mistrzyni Ching Hai jest jedną z najwspanialszych istot, które zagościły na tej planecie. Przyszła, by pomóc nam w urzeczywistnieniu pięknej wizji naszej przyszłości. Jak wielu innych pragnie, by spełnił się sen o lepszym świecie. Zacytujmy słowa Mistrzyni: "Marzę o tym, żeby na całym świecie zapanował pokój. Marzę, żeby zaprzestano wszelkiego zabijania. Marzę, żeby wszystkie dzieci żyły w harmonii i pokoju. Marzę, żeby wszystkie narody podały sobie ręce, żeby nawzajem sobie pomagały i ochraniały się. Marzę, żeby ta nasza piękna planeta nie została zniszczona. Stworzenie takiej planety trwa miliardy lat i jest ona taka piękna, taka cudowna. Marzę, żeby przetrwała, ale w pokoju, pięknie i miłości. To są moje marzenia".

 

Z książki "Bezpośredni kontakt z Bogiem - sposób na osiągnięcie spokoju''
s. 14-19

Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce